Hükümet seçimden önce birçok söz vermesine rağmen, sözlerin çoğu seçim vaadi olarak kaldı ve tutulmadı.

1: Efterløn

Belkide 2011 seçimlerinin gündemini belirleyen 65 yaş yerine 60 yaşında erken emekliliğe ayrılmaya imkan tanıyan ‘Efterløn’ tartışmasında Sosyal Demokratlar ve Sosyalist Halk Parti ‘Efterløn’ değişmeyecek sözü vermesine rağmen, ‘Efterløn’ kanunu önceki haline göre değiştirildi ve ‘Efterløn’e ayrılma yaşı 60’dan 62’ye çıkartıldı.

2: Konut paketi

Hükümet krizde olan konut sektöründe konut satışlarını canlandırmak için vergi ve tapu kayıt ücretinde indirim sözü vermesine rağmen bu sözünü yerine getirmedi.

3: Entegrasyon ve Uyum Bakanlığı

Seçimden önce bu bakanlığın kalacağı yönünde görüş bildiren Sosyal Demokrat Parti, seçimden sonra bu bakanlığı kaldırdı.

4: Acil serviste 30 dakika bekleme süresi

Seçimden önce acil servislerde bekleme süresini 30 dakikaya indirileceği vaadi verilmesine rağmen, Sağlık Bakanı Astrid Krag böyle bir garanti veremiyor.

5: Ücretsiz diş kontrolü

Seçimden önce genç ve asgari ücretle çalışanlara yılda bir defaya mahsus ücretsiz diş kontrolü vaadi verilmesine rağmen, bu vaadin gerçekleştirilme garantisi Sağlık Bakanı Astrid Krag tarafından verilmiyor.

6: Ücretsiz sağlık kontrolü

40, 50 ve 60 yaşını dolduranlara ücretsiz sağlık kontrolü sözü seçimden önce verilmesine rağmen Sağlık Bakanı Astrid Krag bu vaadin gerçekleştirilmesi konusunda garanti veremiyor.

7: Doktor ambulansı

Seçimden önce Danimarka’nın uç ve kırsal bölgelerinde bulunan ilçe ve kasabalardaki doktor ambulansı sayısının arttırılması vaadi verilmesine rağmen, Sağlık Bakanı Astrid Krag bu garantiyi veremiyor.

8: Yüksek eğitim

Danimarka’da yüksek eğitimini tamamlamış ama çalışmak için yurtdışına göçenlerden öğrenci yardımının (SU) bir kısmının geri alınması sözü seçimden önce verilmesine rağmen gerçekleşmeyecen bir vaad olarak kaldı.

9: Børnechecken

Sosyal Demokrat Parti ve Sosyalist Halk Partisi, bir önceki hükümet zamanında azaltılan  ‘Børnecheck’ adlı çocuklu ailelere yapılan yardımın eski haline döndürüleceği sözünü vermesine rağmen bu sözde gerçekleşmeyen vaatler arasında yerini aldı.

10: CIA Komisyonu

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Danimarka üzerinden yaptığı izinsiz uçuşların araştırılması komisyonu kurulması sözü verilmesine rağmen sadece bir seçim vaadi olarak kaldı.

11: Bir sınıfta en fazla 24 öğrenci

Seçimden önce sıkça gündeme gelen ve temel eğitim okullarının kalitesini arttırmak için bir sınıfta en fazla 24 öğrenci sayısı sözü de gerçekleşmeyen bir seçim vaadi olarak kaldı.

12: Doğurganlık tedavisi

Seçimden önce çocuğu olmayan çiftlere ücretsiz doğurganlık tedavisi sözü verilmesine rağmen, seçimden sonra bu söz de birçok seçim vaadi gibi gerçekleşmedi.