Hükümetin yeni Uyum Planı

Sosyaldemokratlar (S), Sosyalist Halkp Partisi (SF) ve Radikal Venstre (R) koalisyon hükümetinin yeni uyum paketi, Müslümanların zorlama evliliklerini yasaklamayı ve imamların sınırdışı edilebilmelerini öngörüyor.

S-SF-R hükümeti Danimarka’ya aile birleşimi yoluyla yeni gelenleri ve yine yeni gelmiş mültecileri ilgilendiren yeni uyum planını Kasım ayı sonunda kamuoyuna açıkladı.

Uyum planının bir bölümü Ceza Yasası’ndaki kuralların sertleştirilerek zorlama dini nikahların Ceza Yasası’nın kapsamına alınmasını, ayrıca, zorlama imam nikahı kıyan imamların da sınır dışı edilebilmelerini öngörüyor.

Sosyal ve Uyum Bakanı Karen Hækkerup (S) Yeni Uyum Planında, zorlama evliliklerin önüne geçmek için toplam 15 yeni somut   önlemin yer aldığını bildirdi. Karen Hækkerup,  dini nikahla zorla evlendirmelerde 4 yıla kadar hapis cezasının bu önlemlerden biri olduğunu bildirdi.

Danimarka’da parallel toplum

Bakan Karen Hækkerup, etnik kökenli bir çok gencin sosyal kontrol şeklinde baskı altında tutulduğunu, bunun Danimarka’da paralel bir toplum olduğunun göstergesi olduğunu kaydetti. Danimarka’da hala Danimarkalı’ların doğuştan sahip olduğu eşitlik ve özgürlük hakları olmayan kadınların ve erkeklerin bulunduğunu vurgulayan Karen Hækkerup bu duruma bir son vermeye çaba gösterdiklerini söyledi.

Başka bir dine mensup oldukları için Danimarka’nın özgürlük haklarından yoksun olmanın kabul edilemeyeceğinin altını çizen Bakanı Karen Hækkerup, bu nedenle paralel topluma ve Şeria kurallarına karşı toplu bir strateji hazırlandığını bildirdi.

Yeni uyum planında, Danimarka’ya yeni gelen ilticacılara ve göçmenlere uygulanacak yeni somut stratejiler yer alıyor. Bu bağlamda, belediyelere, Danimarka’ya yeni gelen ilticacılara ve aile birleşimi yoluyla gelen göçmenlere uyum programı yapmaları sorumluluğu yüklenecek.

Bunun yanısıra, uyum planı çerçevesinde, sağlık ve okul konularında da yeni önlemler öngörülüyor.

Hükümetin yeni uyum planı Folketinget’teki partilerin çoğunluğu tarafından destek görüyor.