Sosyalist Halk Partisi’nin (SF) çiçeği burnunda genel başkanı Annette Vilhelmsen, beklenildiği gibi SF’li bakanlar arasında iki isimde değişikliğe gitti.

Vilhelmsen’den ilk kesiği Maliye Bakanı Thor Möger Pedersen yedi. Maliye Bakanı olarak Thor Möger Pedersen’in yerine Holger Kirkholm Nielsen (Holger K. Nielsen) atandı. Genel başkanlık seçimleri sürecinde bakanlığı bırakacağını belirten Sanayi ve Geliştirme Bakanı Ole Sohn’un yerine ise, Sosyalist Halk Partisi Genel Başkanı Annette Vilhelmsen geçti.

Thor Möger eleştirilerin hedefiydi

1 yıl önceki seçimlerden bu yana Maliye Bakanı olarak görevini yürüten Thor Möger Pedersen, Danimarka’nın ‘en genç bakanı’ olarak tarihe geçti. Pedersen’in 2011 yılındaki parlemento seçimlerinde aldığı 684 oy ile milletvekili seçilememesine rağmen, zamanın parti başkanı Villy Søvndal tarafından Vergi Bakanı olarak atanması, parti içinde ve kamuoyunda huzursuzluk yarattı. Bakanlık görevi verildiğinde sadece 26 yaşında olan Thor Möger Pedersen’in, bakanlık görevi için yeterli ve donanımı olmadığı ile tecrübesinin eksik olduğuna vurgu yapıldı. Bu yaz boyunca gündemden düşmeyen ve büyük tartışmalara yol açan, yeni vergi kanununun hazırlanmasında baş aktörlerden biri olması, Thor Möger’i hedef tahtasına oturttu. Hükümet partileri ve sağ görüşlü partiler arasında yapılan vergi anlaşması, birçok SF’liyi derinden yaraladı ve anlaşmadan dolayı genç bakan sorumlu tutuldu.

Holger K. tanıdık bir isim

Maliye Bakanlığı görevine getirilen Holger K. Nielsen tanıdık bir isim. Sosyalist Halk Partisi’nde 1991’den 2005 yılına kadar genel başkanlık görevini yürüten Holger K. Nielsen, 1981 yılında ilk defa milletvekili seçilmesine rağmen, hiç bakanlık görevi yapmadı. İlk defa bir bakanlık koltuğuna oturacak olan Holger K. Nielsen, Genel Başkan Annette Vilhelmsen’in sağ kolu olarak ön plana çıkıyor. Holger K. Nielsen’in tecrübesinden yararlanmak isteyen Annette Vilhelmsen, kendisine danışmanlık yapan Holger K. Nielsen’i bakanlıkla taçlandırmış oldu. Holger K. Nielsen, genel başkanlık seçimlerinde Annette Vilhelmsen’e destek vermişti.

Danimarka’nın en iyi pizzacısı

Sanayi ve Geliştirme Bakanı Ole Sohn, Villy Søvndal’in parti genel başkanlığını bırakacağını açıklamasının ardından bakanlık görevinden ayrılacağını belirtmişti. Ole Sohn, gelecek seçimlerde aday olmayacağını ve politikayı da bırakacağını açıkladı. Sosyalist Halk Partisi’ne katılmadan önce Komunist Parti Genel Başkanlığı ve Birlik Listesi’nde de (Enhedslisten) görev yapan Ole Sohn, aktif politikayı bırakmasının nedenini yayımcılık işlerine daha fazla zaman ayırmaya bağladı. Birçok kitabı bulunan eski Sanayi ve Geliştirme Bakanı Ole Sohn, ‘Danimarka’da benden iyi pizza yapan yok’ diyerek gazetelere manşet olmuştu. Bu alanda ne kadar iddialı olduğunu ispatlamak için, 2011 genel seçimlerinde Skælskør şehrindeki, Uptown adlı bir Türk kebab ve pizza lokantasında pizza yapıp müşterilere tattırmıştı. 58 yaşındaki Ole Sohn, Sosyalist Halk Parti’de Grup Başkanlığı görevi de yapmıştı.

SF’in yeni Genel Başkanı Annette Vilhelmsen’in Ole Sohn’dan boşalan Sanayi ve Geliştirme Bakanı olması beklenen bir gelişmeydi.