İşçi hareketinden hükümete baskı: 'İşsizlik Sigortasını düzeltin'

Gelecek yıl bütçesi pazarlıklarının kızıştığı şu günlerde işçi hareketi hükümetten işsizlik sigortası kurallarında değişiklikler yapılması, öncelikli olarak da işsizlik parası hakkını kaybetmekte olanlara yardımcı olunması için baskı yapıyor. İşçi hareketinin bu baskısını Sosyaldemokrat belediye başkanları da destekliyor.

Politiken Gazetesi’nde yer alan habere göre, Danimarka İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO), işsizlik hakkını kaybetmekte olanlara yardımcı olmayı ve işsizlik sigortasında düzeltmeler öngören 6 somut öneri sundu.

LO Lideri Harald Børsting’in önerdiği önerilerden biri, işsizlik parası hakkını kaybetmekte olanların bir yıl süreyle vasıf arttırıcı eğitimlere gönderilmesini ve bu süre içinde işsizlik parası kadar ödeme yapılmasını, ikinci olarak da, işsizlik parasına hak kazanma süresinin yarı yarıya yani 52 haftadan 26 haftaya indirilmesini öngörüyor.

Harald Børsting, hükümet şimdiye kadar yuvarlak sözlerle işsizlerin sorunlarına çare bulacaklarını söyleye geldi. Yeter artık. Sorunların çözümü için somut, açık sözler verilmeli, şeklinde konuştu.

LO’nun sunduğu diğer önerilerinde, devletin ücret yardımıyla işsizleri işe kabul eden ve bu işsizleri daha sonra normal sabit kadroyla işe alan  işyerlerinin ödüllendirilmesini, ek işsizlik parası hakkı süresinin uzatılmasını, dönüşümlü işlerde çalışanların (jobrotation) işsizlik parası hakkının yeniden sisteme getirilmesini ve ‘efterløn’ hakkı kazanmasına 5 yıl kalmışken işsiz kalan ve işsizlik parası hakkını kaybetmiş yaşlılara özel çalışma hakkı tanıyan yaş sınırının aşağıya çekilmesini istedi.

Hükümete baskı sadece LO’dan değil

LO’dan gelen bu 6 öneriye hükümetten bir yorum gelmedi. Ancak, işsizlik sigortası ve işsizlik parası hakkını kaybedenler konularında ortaklı hükümetteki partiler arasında büyük anlaşmazlıklar var. İşsizlik parasına hak kazanma süresinin yarı yarıya indirilmesini, muhalefetteki partilerle birlikte meclisten geçirten hükümet ortağı De Radikale, bu sürenin uzatılmasına kesinlikle karşı. Diğer ortak Sosyalist Halk Partisi SF bu sürenin uzatılmasından yana, ama hükümet ortağı olarak eli-kolu bağlı olduğu için bir şey yapamıyor. Sosyaldemokratlar da, bu sürenin uzatılması için mecliste gereken çoğunluk olmadığından işsizlik parasına hak kazanma süresine dokunulamayacağı açıklamaları yapıyor.

Sosyaldemokratların sözcüsü Magnuz Heunicke ise, LO’dan gelen önerileri yapıcı buldukları açıklaması yaptı.

İşsizlik Sigortası kurallarında değişiklikler öngören LO önerilerine ve LO’nun hükümete yaptığı baskı, Sosyaldemokrat belediye başkanlarından destek gördü. Belediye başkanları, işsizlik parası hakkını kaybedenler için hükümetin önlemlerinin yetersiz kaldığı, hükümetin LO’nun önerilerine kulak vermelerinin akıllıca olacağı açıklamaları yaptılar.