İslam karşıtlığıyla bilinen sivridilli yazar, tarihçi ve gazeteci Lars Hedegaard’a evinde silahlı saldırı.

‘Müslümanlar, kendi çocuklarına tecavüz ediyor. Bunu sıkça duyuyoruz. Müslüman kızlar babaları, amcaları, dayıları tarafından tecavüz ediliyor. Müslümanlık, Nazizm ve Kominizm ile aynı ideolojide.’ şeklindeki açıklamalarıyla müslümanların tepkisini üzerine çeken Lars Hedegaard Jensen evinde silahlı saldırıya uğradı.

Olayın şokunu üzerinden atlatan Lars Hedegaard Jensen saldıryı şöyle anlattı: ‘Kapı çalınınca pencereden postacı olduğunu gördüm ve getirdiği paketi almak için kapıyı açtım. Birden silahla kafama doğru ateş açtı. Kurşun kulağımı çınlattı. Olayın şokuyla birlikte saldırganın üzerine atladım ve biraz boğuştuk. Silahı yere düşen saldırgan ilk fırsatta silahını alıp bana doğru doğrultup ateş etti ama silah tutukluk yaptı. Sonra da kaçmaya başladı.’ dedi.

İslam eleştirmeni yazar, gazeteci ve tarihçi Lars Hedegaard’un evini çembere alan polis, kendisine postacı süsü veren saldırganın getirdiği pakette bomba olasılığı üzerine olay yerine bomba imha ekipleri çağırdı. Evin etrafını ve yakın olması nedeniyle  hayvanat bahçesi etrafında da geniş güvenlik önlemleri alan polis, pakette bomba olmadığının anlaşılması üzerine güvenlik çemberini kaldırdı.

Saldırganı her yerde arayan ama izine ulaşamayan polis akşam saatlerinde saldırganın DNA’sının Lars Hedegaard’un giysilerinde olabileceğini bildirdi. Polis, aksansız Danimarkaca konuşan saldırganın 175-180 CM civarlarında, esmer kıvırcık saçlı olduğu bilgisini kamuoyuyla paylaştı ve olası görgü tanıklarından yardım istedi.

Danimarka Başbakan’ı Helle Thorning Schmidt olayın duyulmasıyla birlikte bir bildiri yayınlayarak, Lars Hedegaard’a yapılan saldırıyı kınadı.

Şans eseri ölümden dönen Lars Hedegaard  müslümanlar hakkında yaptığı açıklamalardan dolayı ceza almış fakatı cezası Yüksek Mahkeme tarafından kaldırılmıştı.

Lars Hedegaard, Danimarka Halk Partisi üyesiyken müslümanlar hakkında yaptığı açıklamaların partisini fazla etkilememesi için partisinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Halen başında bulunduğu ve 2004 yılında kurduğu Özgür Yayıncılar Derneği’nin yönetiminde bir dönem eski milletvekili Naser Khader de vardı. Naser Khader, Lars Hedegaard’un müslümanlar hakkında yaptığı açıklamadan sonra dernek yönetiminden ayrıldığını bildirmişti ve derneği Danimarka Halk Partisi’nin arkabahçesi olmakla suçlamıştı.

1969 yılında yaptığı ilk evliliğinde Museviliğe geçen Lars Hedegaard, Danimarka’nın önden gelen gazetelerinden Politiken, Berlingske ve İnformation’da önemli görevlerde bulundu.

Lars Hedegaard’a yapılan saldırı, Danimarka’yla sınırlı kalmadı ve dünya çapında da geniş yankı uyandırdı. CNN, BBC gibi başlıca haber kanalları olayı haber bültenlerinden ilk sıralarda duyurdu.