İzlanda, Danimarka’dan 1918 yılında kazandığı bağımsızlığın 100. yılını kutluyor.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, Opera Evi’nde düzenlenen galada, İzlanda’nın Danimarka’dan elde ettiği bağımsızlığın 100. yılı kutlandı.

Opera binasında düzenlenen galaya Danimarka Kraliçesi 2’inci Margrethe ile İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Th. Johannesson’un yanı sıra, Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, Danimarka Parlemento Başkanı Pia Kjaersgaard ve birçok davetli katıldı.

Müzik dinletisi ve dans gösterilerinin sunulduğu galada iki ülkenin liderleri tarafından iki ülke ilişkilerine yönelik konuşmalar yapıldı.

İki ülke ayrılığı dünyada eşine az rastlanır bir şekilde barışçıl bir şekilde kutlarken, gecede sahne alan sanatçıların sergilediği performans uzun süre alkışlandı.

İzlanda

Danimarka’dan bağımsızlığını 1918 yılında kazanan İzlanda, İkinci Dünya Savaşı’na kadar kendi anayasasıyla yönetilmesine rağmen Danimarka Krallığı’na bağlı kaldı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Danimarka’nın Almanya tarafından kuşatılması üzerine Danimarka ile bağlantısı kesilen İzlanda, 1944 yılında Danimarka Krallığı’ndan ayrıldı.

İzlanda’nın yüzölçümü 103 bin kilometrekare (km2) ile Danimarka’nın iki katından daha fazla olsamasına rağmen, ülke 353 bin kişilik nüfusu ile dünyanın en az nüfuslu ülkeleri arasında yer almaktadır.

Grönland ve Farea Adaları

Danimarka Krallığı’na bağlı Kuzey Kutbu’nda yer alan dünyanın en büyük adası Grönland ile Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan Fareo Adaları da sık sık Danimarka Krallığı’ndan ayrılmak için referanduma gitme yönünde görüş bildiriyor.

1İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

Türkiye kökenli milletvekili Yıldız Akdoğan (sağda) Gala’ya asistani Baya Edgar (sol) ile birlikte katıldı.

2İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

Gecede Başbakan Lars Lökke Rasmussen’e (sağda) eşi Solrun (solda) eşlik etti.

3İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

Kraliçe Margrethe’nin kız kardeşi Prenses Benedikte geceye yalnız katıldı.

4İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

Prenses Marie (solda) ve Prens Joachim (sağda) de Gala’ya katıldı.

5İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

Prenses Mary (solda) ve Veliaht Prens Frederik (sağda) de Gala’da yer aldı.

6İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Th Johannesson Gala’da İzlanda’yı temsil etti.

7İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

Kraliçe Margrethe de Gala’ya katıldı.

8İzlanda ve Danimarka ayrılıklarını kutladı

Kraliçe Margrethe (ortada), İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Th Johannesson (sol 1), Danimarka Parlamento Başkanı Pia Kjaersgaard (sol 2) ve Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen (sol 3) tarafından karşılandı.