Birlik Listesi’nin (Enhedslisten) yıllık olağan toplantısında konuşan parti sözcüsü Johanne Schmidt-Nielsen hükümetin seçim vaatlerini yerine getirmemesini ve halk arasında oluşan ekonomik uçurumu önlemesi gerekirken sağ görüşlü politika izlemesini eleştirdi.

Hükümet bizi tehdit ediyor

Hükümetin parlamentoda gerekli çoğunluğu sağlamasında kilit rol üstlenen ve hükümeti dışardan destekleyen Birlik Listesi’nin sözcüsü Johanne Schmidt-Nielsen, Sosyal Demokrat Parti’nin kendilerini erken seçim kararı almakla tehdit ettiğini söyledi.

Hükümetin tehditlerine aldırış etmeyen Birlik Listesi’nin sözcüsü ‘Hükümet üyeleri bizim ne denirse yapacağımızı sanıyor. Yoksa erken seçime gidilecek ve sağ görüşlü politikacılar hükümete gelecek diye korkutmaya çalışıyorlar’ dedi.

Gerçekleşecek bir seçimde anketlere göre şimdiki sol eğilimli hükümetin sağ eğilimli bir hükümetle değişecek olmasını kendilerine karşı koz olarak kullanılmasından rahatsızlık duyan Birlik Listesi’nin kraliçesi Johanne Scmidt, hükümetin tehditkâr isteklerine boyun eğmeyeceklerinin altını çizdi.

Seçime gitmekten çekinmiyoruz

Hükümeti oluşturan partiler Sosyal Demokrat Parti, Sosyal Liberal Parti (Radikale Venstre) ve Sosyalist Halk Partisi’ni uyaran Johanne Schmidt, Birlik Listesi’nin hükümetin gerçekleştireceği reformlara kayıtsız ve şartsız destek vermeyeceğini Lars Løkke Rasmussen ve Pia Kjærsgaard’ın hükümete geri gelmesi pahasına bile olsa hükümeti devirmekten ve erken seçime gitmekten çekinmediklerini söyledi.

Johanne Schmidt ‘Bizimle bu şekilde oynayamazlar. Tekrar ediyorum kimse şüpheye düşmesin, bizi tehdit edemezsiniz. Bize tehditleriniz sökmez. Birlik Listesi olarak işsiz ve sosyal yardım alan dar gelirli kişilere yönelik uygulanacak refah kısıtlamalarını asla onaylamayacağız. Asla. Seçime gitme kozunu kullansanızda. Bu tür kabadayı metodları bize sökmez’ diyerek hükümet kanadına sert eleştirilerine devam etti.

Kritik nokta bütçe görüşmeleri

Johanne Scmidt sonbaharda yapılacak 2013 devlet bütçesi görüşmelerinde hükümetin Birlik Listesi’nin isteklerine olumsuz yanıt vermesi durumunda, bütçenin parlamentoda kabulu için destek vermeyeceklerini ifade etti. Hükümet bütçeyi parlamentodan geçiremezse büyük yara alacak. Lars Løkke Rasmussen liderliğindeki Danimarka’nın en büyük partisi konumundaki merkez sağ partisi Venstre’da hükümetin devlet bütçesini geçirmesi için destek vermeyeceğini açıklamıştı.

Birlik Listesi 2013 devlet bütçesinde işsiz, erken emekli ve dar gelirlilerin haklarında kesintiye gidilmemesi şartını koşarken, hükümetin sağ partilerle birlikte Birlik Listesi’nin şartlarına ters anlaşma zemini araması Birlik Listesi’ni rahatsız ediyor. Bu nedenle Birlik Listesi hükümeti çok fazla sağ görüşlü politika izlemekle ve yolunu şaşırmakla suçluyor.

Hükümetle destekçisinin arası limoni

Sosyal Demokrat Parti ve Sosyalist Halk Partisi’nin sürekli olarak Birlik Listesi ve sözcüsü Johanne Schmidt-Nielsen’i hedef alan açıklamaları gündemden düşmüyor.

Daha önce Birlik Listesi’nde sözcü ve milletvekilliği yapan, ama 2008 yılında Asmaa Abdol Hamid’i milletvekili adayı olarak gösterilip arkasında durulmamasına kızarak  Birlik Listesi’yle yollarını ayıran Pernille Rosenkratz-Theil’in açıklamları medyada geniş yer buldu. Geçen yıl gerçekleşen seçimlerde Sosyal Demokrat Parti’den milletvekili seçilen Pernille Rosenkratz-Theil, Birlik Listesi’nin genç sözcüsü Johanne Schmidt-Nielsen için ‘Pia Kjærsgaard’dan daha popülist. Öğrenci kurulu başkanı gibi konuşuyor’ dedi.

Kendisine yönelik suçlamaya cevap veren Johanne ‘Pernille Rosenkratz-Theil’in bizi popülizm yapmakla suçladığı konular ve bizim savunduklarımız Sosyal Demokratlar’ın seçim vaatleri. Rosenkratz-Theil bizi ilk defa suçlamıyor. Alıştık bu tür suçlamalara. Sağlık olsun’ şeklinde konuştu.

Taban rahatsız

Birlik Listesi tabanı hükümete yeterli taviz verildiği görüşünde birleşiyor. Parti yönetiminin daha fazla taviz vermesine karşı çıkan parti tabanı, gerekirse devlet bütçesine ret oyu verilmesinden yana.

Siyaset uzmanları yaklaşan bütçe görüşmeleri sonucunda hükümet ve destekçisi Birlik Listesi arasındaki sorunun büyümesinin, hükümete pahalıya mâl olacağı yorumunu yapıyor. Siyaset yorumcularına göre Sosyal Demokratların Birlik Listesi’ne olan saldırıları Danimarka tarihinin en pahalı bütçe pazarlık konularından birisi olabilir.