Danimarka İstatistikleri’nden alınan verilere göre, hizmet ve bakım sektörleri dışında sadece az sayıda belirli sektörde yönetici pozisyonlarında erkeklerden daha fazla kadın var.

Hem özel hem de kamu şirketlerinin liderliğine genel olarak erkekler hüküm sürüyor. Danimarka’daki kayıtlı direktör görevlerinin yaklaşık yüzde 15’i şu anda kadınlar tarafından dolduruluyor. Yüzde 85’i ise erkekler tarafından yönetiliyor.

 Bazı sektörler, erkek ve kadın yöneticiler arasında nispeten yüksek veya neredeyse eşit bir bölünmeye sahip. Danimarka İstatistikleri’ne ait bir basın açıklamasına göre, sosyal hizmetler ve sağlık hizmetleri alanında, yöneticilerin yüzde 43’ü kadın. Hizmet sektöründe ise bu rakam yüzde 41.

Enerji (yüzde 6), inşaat (yüzde 6) ve madencilik (yüzde 8) en üst düzey pozisyonlarda en az kadının bulunduğu üç sektör olarak görünüyor.

İstatistiklere dahil olabilmek için şirketlerin yöneticilerinin kaydını yaptırması gerekiyor. Danimarka İstatistikleri’ne göre çoğu kayıt bir veya iki tane.

Bireysel sektörlerin daha ayrıntılı bir bölümü, yönetici olarak kadın oranının en yüksek olduğu alanın, yöneticilerin yüzde 68’inin kadın olduğu güzellik ve cilt bakımı olduğunu gösteriyor. İkinci en yüksek oran yüzde 61 kadın yönetici ile kuaför salonları.

Kadın lider kuruluşların sayısı söz konusu olduğunda büyük ve küçük şirketler arasında da bir fark var.

Küçük şirketler, büyük şirketlere göre yönetici rollerinde daha yüksek oranda kadınlara sahip. Bu, işletmelerin genellikle daha küçük olduğu endüstrilerin – örneğin kuaför salonlarının – sorumlu kadınlara sahip olma olasılığının daha yüksek olması gerçeğiyle bağlantılı.

 Verilere göre, 10’un altında çalışanı olan şirketlerde, vakaların yüzde 17’sinde kadın yönetici bulunuyor. Bu, 10-49 çalışanı olan şirketler için yüzde 10’a ve 50-249 çalışanı olan şirketler için yüzde 9’a düşüyor.