Kopenhag’ın kuzeyinde Kokkedal Semtindeki Egedalsvænge konutları yönetim kurulu olağanüstü genelkurulda değişmedi.

Olağanüstü genelkurulda 28 Kasım akşamı yapılan oylamadan sonra da yönetim kurulundaki Müslüman çoğunluk, oylamadan önceki çoğunluğunu korudu.

Yeni yönetim kuruluna, iki yeni isim girdi. Yönetim kurulu başkanlığına da Anders Brøgger seçildi.
Eski yönetim kurulu başkanı Karin Leegaard Hansen çekildi. Yeni yönetim kurulu:

Anders Brøgger (başkan), İsmail Şahan, İsmail Mestasi, Abdessamad El Maniti, Şevket Uslu, Monia Stoltz, Volkan Çıtırıkkaya, Yeni üyeler: Cihan, Birthe

Yeni yönetim kurulu, Noel ağacı konusunda seçimden önceki yönetim kurulunun kararını değiştirdi. Yeni karar uyarınca, ülke genelinde gürültülü tartışmalara konu olan Noel ağacı şimdi Egedalsvænge konutları meydanına dikildi.

Kokkedal’deki Egedalsvænge konutlarında, olağanüstü genelkurul öncesindeki yönetim kurulu, 4’e karşı 5 oy çoğunlukla Noel ağacı dikilmesi için 7.000 kr. para tahsis edilmesine karşı çıkınca, konu sadece Kokkedal’de kalmamış tüm ülkede büyük tepkilere yol açan bir boyuta ulaşmıştı. Bunun da ötesinde, Danimarka dışında da konuya ilgi uyanmıştı. Bunun nedeni, konunun sadece basit bir Noel ağacı ve 7.000 kron meselesi değil, toplumsal gelenekler ve değerlerle ilgili olmasıydı.

Sosyal İşler Bakanı Karen Hækkerup’tan sert tepki

Nitekim konu, son bir ayda kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı ve tartışmalar hala devam ediyor. Bu arada 3B konut şirketi Direktörü Bent Frederiksen, çeşitli huzursuzluklara, çatışmalara ve tahribatlara yol açacağı kaygısını gerekçe göstererek Noel ağacının bu yıl dikilmemesi tavsiyesinde bulundu. Sosyal İşler Bakanı Karen Hækkerup, konut direktörünün bu tavsiyesine çok ağır ve sert bir tepki gösterdi. Karen Hækkerup, Facebook sayfasından yaptığı açıklamasında; “ Olağanüstü kötü bir tavsiye olduğunu ifade etmek istiyorum. Gerçekten çok kötü bir tavsiye…” sözlerini kullandı.

Kamuoyunda ’Juletræssag’ (Noel ağacı meselesi) olarak tanımlanan konuya ilişkin, gerek etnik kökenli kesimden gerekse Danimarkalı kesimden yönetici konumundaki ya da açıklamalarıyla kamuoyu yaratacak nitelikteki kişilere tehditler geliyor.  Egedalsvænge konutlarının bundan önceki yönetim kurulu başkanı Karin Leegaard Hansens oturduğu daireye düzenlenen saldırı ve tahribatlar ve aldığı tehditler sonucu konutlardan ayrılarak Jylland’e taşınıyor. Kültür Bakanı Uffe Elbæk de, konuya ilişkin Folketinget’te düzenlenen bilgi verme toplantısında (samråd); ”gelenekler tartışmaya ve pazarlığa açıktır “ şeklinde sözler kullanınca Facebook’ta ölüm tehditlerine hedef oldu.

1 Aralık Cumartesi günü de,  Stop İslamisering af Danmark (Danimarka’nın İslamlaştırılmasını Durdurun) adlı örgüt Çam Ağacı Meselesi’ ne kızgınlıklarını göstermek için bir gösteri düzenlemişti. Bu gösteriye karşılık vermek için de  Anti Fascistisk Action (Anti Faşist Hareket) adlı örgüt yine aynı gün ve yerde bir protesto gösterisi yapacaktı. Ancak, Noel ağacının dikilmesinden sonra taraflar bu eylemlerini  iptal ettiler.