Danimarka tarihinin en çok ziyaret edilen etkinlik rekorunu kıran Kopenhag Işık Festivali unutulmaz bir atmosfer hazırladı.

Haziran sonunda sekiz günlük Roskilde Festivali’nin nasıl Danimarka’nın dördüncü büyük etkinliği haline geldiğine sık sık dikkat çekilirken toplamda, bir günlük biletlerin yakın zamanda piyasaya sürülmesi sayesinde, 150.000’e yakın eğlence meraklısı etkinliğe gitmişti.

Son derece sıcak bir yaz geçiren 2006’da on günlük Kopenhag Caz Festivali 260.000 seyirci çekmişti.

Ancak hiçbiri bu yılki 21 günlük Kopenhag Işık Festivali ile rekabet edemedi. Şubat ayında yapacak tahminen 750.000 kişi burayı ziyaret etti. Kopenhag Belediyesi’nin resmi nüfusu sadece 630.000 kişi!

Rakam, polis tahminlerine ve uygulama kullanımına dayanıyor. Aslında polis, sayıların daha yüksek ve bir milyona yakın olabileceğine inanıyor.

5-27 Şubat tarihleri ​​arasında her gün 25.000 ila 50.000 kişi, tesislerin önünden geçen 2 km, 3 km, 5 km veya 10 km’lik rotalardan birini seçti.

“10 Dakika İçinde Kopenhag Işık Festivali” uygulaması her gün 5.000’den fazla kullanıcıya sahip oldu.

Kopenhag Işık Festivali’nin Yönetim Kurulu Başkanı Jesper Kongshaug, CPH POST’a “Uygulama, insanları kendi temposunda kendi yollarını bulabilmeleri için yönlendirdi” dedi.

Kopenhag’da, çoğunlukla şehir merkezindeki liman tarafındaki bir uzantı boyunca 25’ten fazla kurulum yerleştirildi.

Bu arada medya, Çin’deki XinHua News’den NBC ve BBC’ye kadar dünyayı dolaştı ve çarpıcı görüntülerin dünya çapındaki tahmini izleyicisi 200 milyon kişi oldu.

Ziyaretçilerin çoğu inanılmaz derecede buzlu koşullara göğüs gerdi. Danimarka, şubat ayı ortasında arka arkaya sekiz veya dokuz buzlu gün yaşadı ve yalnızca ayın son haftasında gece izleme için sıfırın üzerinde sıcaklıklar garanti edildi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, popülerliği göz önüne alındığında, festival, ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun sosyal mesafeyi uyguladığını gözlemleyen polis tarafından bir başarı olarak tanımlandı.

Şehrin İstihdam ve Entegrasyon Belediye Başkanı Cecilia Lonning-Skovgaard, “Kopenhag Işık Festivali’nin korona nedeniyle tüm önlemleri almakla Kopenhaglılara hatırlanacak bir deneyim yaşatmak arasında bir denge kurduğunu hissediyorum” dedi.

Kopenhag Işık Festivali önümüzdeki yıl beşincisi için geri dönecek.