Türkiye’de her yerde ihtiyaç olmamasına rağmen ve çoğu camiler boşken, yeni cami inşaası hızla artarken, Danimarka’da başkent Kopenhag’da 16 kilise kapanıyor. 17. Kilisenin kapanması da gündemde.

Danimarka Başkent Kopenhag Bölgesi Kilise Vakfı, cemaat sayısının giderek azalmakta olması ve ayinlerde kiliselerin hemen hemen boş olması sonucu toplam 16 kilisenin kapatılması yönünde  karar aldı.

Rahiplere ve kilise cemaatine, kapanma kararına itiraz etmeleri için 15 Haziran 2012 tarihine kadar süre tanındı.

Kilise Vakfı Konseyi, 16 kiliseninö bir olasılıkla 17 kilisenin kapanması konusunda gelen istemi inceledikten sonra kesin kararını 15 Kasım 2012’de verecek. Kilise Vakfı Konseyi, kiliselerin kapatılması kararı alırsa bu istemini Kilise Bakanlığı’na sunacak. Yasalar uyarınca, kiliselerin kapatılıp kapatılmaması konusundaki  son karar Kilise Bakanlığı’nın yetkisinde bulunmaktadır.
Kilise Bakanı Manu Sareenö daha şimdiden, Kilise Vakfı Konseyi’nden gelecek bir istemi geri çevirmeyeceği açıklaması yapmış bulunuyor.

Kapatılması istenen kiliselerin büyük çoğunluğu özel bir kurum olan Kilise Vakfına ait bulunmaktadır. Kilise Vakfı, kiliselerin kapatılması kesinleştiten sonra kiselerin, kilise kültürüne uygun amaçlarla kullanılmaması durumunda kapanacak kilise binaların yıkılacağı açıklaması yaptı.