Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Kurumu Devlet Serum Enstitüsü (SSI) verilerine göre, 2021’in üçüncü haftasında koronavirüs için 231 pozitif testte tespit edilen varyant görüldü.

Bu, 224 vakanın tespit edildiği bir önceki haftaya göre hafif bir artış.

Ancak analiz edilen sürüntülerin yüzde 13,5’inde B117 bulundu. Bu sonuç varyantın varlığı açısından test edilen sürüntülerde önceki haftalarda bulunan yüzde 7,4’ten önemli ölçüde daha fazla.

Ek olarak, yeni Covid-19 vakalarının genel sayısı iki hafta arasında düştü ve bu da B117’deki hafif artışı dikkate değer kılıyor.

Danimarka’da şu anda B117 varyantının toplam 772 vakası tespit edildi. Covid-19’un daha bulaşıcı formu ilk olarak Aralık 2020’de Birleşik Krallık’ta bildirildi.

Daha bulaşıcı başka bir varyant olan B1351’in yeni vakası tespit edilmedi. Bu varyantın Güney Afrika’da ortaya çıktığı bildiriliyor. Danimarka genelinde bu varyantın dört vakası tespit edildi.

Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, bu haftanın başlarında yaptığı açıklamada, daha bulaşıcı varyantların yol açtığı enfeksiyon sayıları riskinin, şu anda genel enfeksiyon oranlarını iyileştirmesine rağmen, Danimarka’nın yakın gelecekte ulusal kilitlemeyi kaldırmasının olası olmadığı anlamına geldiğini söyledi.