Borsa dışı aile şirketi, net karında yüzde 19 artışla 9,9 milyar krona (1,3 milyar avro, 1,6 milyar dolar) ulaşarak şimdiye kadarki en büyük kârı kaydetti. Satışlar yüzde 13 artarak 43,7 milyara ulaştı.

Renkli plastik oyuncak tuğla üreticisi, pandemi nedeniyle Çin ve Meksika’daki fabrikalarını geçici olarak kapatmak zorunda kalmasına rağmen küresel pazar payını artırdığını ve bunun da daha yüksek tedarik maliyetlerine yol açtığını söyledi.

Büyüyen çevrimiçi alışveriş ve web sitelerine yapılan ziyaretlerin ikiye katlanmasıyla grubun daha da genişlemeyi planladığı Çin’de 91 olmak üzere 134 mağazanın açılması sayesinde satışlar genel olarak arttı.

Çevrimiçi satışlardaki artışa rağmen, Danimarka’nın batısındaki Billund merkezli Lego, 2021’de 80’i Çin’de olmak üzere 120 yeni mağaza açmayı planlıyor. En çok satılan ürünler arasında yer alan klasik tuğlaların yanı sıra son yıllarda video oyunları, filmler, çizgi filmler ve Legoland eğlence parkları gibi alanlara da güçlü bir şekilde yönelme görülüyor.

Danimarkalı “Leg godt” veya “Play good”un bir kısaltması olan Lego, özellikle, oyuncuların 2D Super Mario seviyelerinin gerçek hayat versiyonlarını oluşturabildikleri Ağustos ayında başlatılan Nintendo ile Super Mario oyun iş birliğinin başarısına dikkat çekmişti.

2017’de kapsamlı bir yeniden yapılanmanın ardından Lego, odak noktasını multimedya oyunlarına ve sürdürülebilirliğe çevirdi.

Lego’nun ikonik tuğlaları neredeyse kırılmaz ve nesiller boyu yeniden kullanılabilir olsa da, kimyasal bileşenlerinin gezegene verdiği kalıcı zararlar nedeniyle plastik kullanımı giderek azaltılıyor. Bu nedenle Lego, tuğlalarının 2030 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir olacağına söz verdi.

Şirket ayrıca, üretim tesislerinin 2022 yılına kadar karbon nötr olmasını hedefliyor ve aşamalı olarak parçaları ayıran ve geri dönüştürülmüş kağıtla değiştiren plastik poşetlerini aşamalı olarak kaldırıyor.