Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın kuzeyinde yer alan, Kokkedal şehrindeki Egedalsvænge adlı yerleşim bölgesindeki, apartman yönetiminde bulunan Müslümanların, ortak giderlerden Kurban Bayramına yüksek miktarda ödenek ayırıp, Noel ağacına ödenek ayırmaması, Danimarka kamuoyunda büyük tartışmalar yarattı.

Frederiksborg Amts Avis Gazetesi’nin verdiği habere göre, Kurban Bayramı’nın ardından yapılan toplantıda, masaya yatırılan Noel hazırlıkları ve Noel ağacı ödeneğinin, yönetimde yer alan bir grup Müslüman yönetim kurulu üyesi tarafından ret edilmesi, Danimarkalılar arasında büyük bir şaşkınlığa neden oldu.

Kurban Bayramı kutlamaları için apartmanların ortak hesabından 60 bin kron harcandığı belirtilirken, her yıl geleneksel olarak yerleşim bölgesine kurulan Noel ağacının sadece 5 ile 7 bin kron arasında masrafı olduğuna dikkat çekildi. Apartman yönetiminin Kurban Bayramı kutlamaları için yüksek miktarda ödenek ayırıp, çok daha ucuz olan Noel ağacına izin vermemesi, apartman sakinlerinin yanı sıra Danimarka kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Müslümanlar apartmanlarda azınlık olmasına rağmen, Eylül ayında yapılan apartman yönetimi seçiminde, Danimarkalı komşularının da desteğiyle apartman yönetiminde yer aldılar. Apartman yönetimindeki Müslümanların, daha birkaç ay geçmeden, Danimarkalı komşularını hiçe saymaları, daha şimdiden gelecekte alacakları kararlarla ilgili, Danimarkalı kat sakinlerini kaygılandırmaya başladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bazı apartman sakinleri, Müslüman apartman yöneticilerini hoşgörüden yoksun olarak gördüklerini belirtti.

Öte yandan her yıl olduğu gibi, bu yılda apartmanlarına Noel ağacı dikilmesini isteyen bazı kat sakinleri, daire daire dolaşıp Noel ağacı dikilmesi için imza toplama kararı aldılar.

Noel ağacının dikilmesini istemeyen Müslüman apartman yöneticileri, Frederiksborg Amts Avis’e konuyla ilgili konuşmaktan kaçındılar.