Ramazan Bayramı coşkusunu sinema keyfiyle taçlandıran müslümanlar, sinema salonlarında gürültü çıkartıyor.

Danimarka’nın en büyük sinemalarının sahibi ve film dağıtıcısı Nordisk Film sinemalarından Kopenhag’daki Palads Sinemasına asılan bir afiş kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Cumartesi günü asılan afiş, sosyal medyada gelen tepkiler üzerine birkaç saat sonra kaldırıldı.

Palads sineması astığı afişlerde, müslümanların Ramazan Bayramı kutlamalarından dolayı, Danimarkalı sinema seyircilerini sinema salonlarında yaşanabilecek kalabalıklara ve gürültüye karşı uyarma gereği duydu. Uyarının tüm müslümanları kapsayan bir dilden yazılmasından dolayı oluşan tepkiler üzerine, Palads sineması afişleri kaldırma kararı aldı.

Nordisk Film Sinemaları Direktörü John Tønnes, asılan afiş dolasıyla üzüntüsünü dile getirdi. John Tønnes yaptığı açıklamada asılan afişin yanlış anlaşılabileceğini, bu yüzden de afişlerin kaldırıldığını açıkladı. Bu tür afişlerin sinemalarında asılmasının yasak olduğunun altını çizen John Tønnes, afişi asılması yönünde karar veren yetkili hakkında bir yaptırımın söz konusu olup olmayacağı konusunda açıklama yapmaktan kaçındı.

Facebook sayfasında da bir özür yayımlayan Palads Sineması, afişin asılmasından dolayı kimseyi incitmek istemediklerini ve afişin kaldırıldığını bildirdi. Özür metninde yer alan metinde, afişin, bayram coşkusunu Palads Sinemasında yaşayacak müslümanları akılsızca bir şekilde anlattığını kabul etti.

Ramazan Bayramı dolayısıyla güvenlik görevlisi sayısını arttıran Palads sineması, futbol karşılaşmaları ve Noel’de de bu tür bir uygulama yapıldığının ve bu uygulamanın sadece Ramazan Bayramına özel olmadığının altını çizdi. Güvenlik görevlilerinin sinema salonlarında gürültü çıkartanları uyardığı, uyarının fayda etmediği durumlarda bu kişileri salon dışına çıkarttığı belirtildi.

Öte yandan Cinemaxx Sineması, geçtiğimiz yıllarda gelen şikâyetler üzerine Ramazan Bayramı süresince akşam ve gece seanslarını iptal ettiklerini duyurdu.

Danimarka Halk Partisi Entegrasyon Sözcüsü Martin Henriksen yaptığı açıklamada, Palads Sineması’nın müşterilerini bilgilendirmesinin doğru olduğunu savundu. Martin Henriksen, Ramazan nedeniyle müslümanların çevreyi rahatsız ettiklerini, bunun sinema salonlarında da görülmesinin tesadüf olmadığını söyledi.

Tartışmalara Kilise ve Eşitlik Bakanı Manu Sareen de katıldı. Manu Sareen, Palads sinemasının astığı afişin gerçekleri yansıtmadığı ve çok aşırıya kaçan bir açıklama olması sebebiyle eleştiride bulundu. Bakan Sareen, küçük bir grubun yaptıklarının tüm müslüman kesime mâl edilemeyeceğini belirtti.