Danimarka’da, reşit olmayan öğrencisiyle seks ilişkisi yaşayan öğretmenler skandalına bir yenisi daha eklendi.

BT Gazetesi’nin verdiği habere göre, Jylland’de bir efterskole’da (14 – 17 yaşındaki öğrencilerin gittiği destek eğitim veren okul) öğretmenlik yapan kadın öğretmen, iki erkek öğrencisiyle ilişkilerini, öğrenci-öğretmen ilişkisinden daha da ileriye götürdü. Öğrencileriyle yakınlaşan kadın öğretmen, iki erkek öğrencisiyle defalarca cinsel ilişkide bulundu. Cinsel düşlediklerini,  öğrencileriyle okulun jimnastik salonunda ve öğrencilerin odalarında gerçekleştiren 27 yaşındaki kadın öğretmen, birlikteliğin sona ermesinin ardından 16 yaşlarındaki öğrencilerinin şantajına da boyun eğmek zorunda kaldı.

Öğretmenin kendileriyle cinsel ilişkide bulunduğunu yaymamak için öğretmene baskı yapan erkek öğrenciler, öğretmene, kendilerine 3’er bin kron ödemesi için şantaj yaptı. 27 yaşındaki kadın öğretmen, öğrencilerinin istediği şantaj parasını da ödemesine rağmen, yasak seks ilişkilerinin duyulmasının önüne geçemedi.

Olayın duyulmasının ardından çalıştığı okul tarafından görevinden uzaklaştırılan kadın öğretmen hakkında polis tarafından da soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı yürüten polis, bayan öğretmene kamu davası açılması için hazırlık yapıyor. Konuyla ilgili konuşan savcı, bayan öğretmenin hapis cezası alma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.
İki erkek öğrencisiyle birden fazla kaçamak ilişkiye girdiği belirlenen 27 yaşındaki bayan öğretmen, yakın zamanda hâkim karşısına çıkacak.

Polise verdikleri ifadede öğretmenlerine şantaj yaptıklarını itiraf eden 16 yaşlarındaki iki öğrenciye ise, almış oldukları şantaj paraları geri ödettirildi. Öğrenciler ayrıca, şantaj yaptıkları için polis tarafından bin 500’er kron para cezasına çarptırıldı.

Efterskole’nin müdüresi Lone Baadsgaard ise BT Gazetesi’ne yaptığı açıklalamada, bu tür olayların asla olmaması gerektiğinin altını çizdi. Baadsgaard, öğretmenlerin öğrencilerine karşı büyük bir sorumluluk taşıdığını vurguladı.