Kopenhag Bella Center’da Mayıs ayında hizmete açılan Bella Sky otelinin, sadece kadınlar için kat ayırması olay yarattı.

2011 Mayıs’ında açılan Bella Sky’ın, otelin 17. katını kadınlara ayırmasına tepki gösteren bir erkek müşteri,  ”ayırımcılık” yapıldığı savıyla otel hakkında şikayette bulundu. Şikayet üzerine bir açıklama yapan Eşitlik Kurulu Başkanı Tuk Bakker, otelde sadece cinsiyet gerekçesile insanların belli bölümlere girmelerinin yasaklanamayacağı şeklinde bir açıklama yaptı.

Bella Sky otel direktörü Arne Bang Mikkelsen ise, Eşitlik Kurulu’nun kararını çok saçma buldu. Direktör Arne Bang Mikkelsen, Avrupa’da bir çok otelde  kadınlar için özel bölümler olduğunu hatırlattı ve erkek müşterilerinin kendilerine ayırımcılık yapıldığını düşünmelerini anlayamadığını söyledi. Otelde kadınlar için ayrılmış 20 odanın yanısıra 792 oda daha bulunduğunu belirten Arne Bang Mikkelsen, erkeklerin bu odaları kullanabilmelerin önünde bir engel olmadığını kaydetti.

Bella Sky, bir çok kadının tavsiyelerini gözönünde tutarak otelin 17. katını kadın müşterilere ayırma kararı almıştı. Tavsiyede bulunan kadınlar, kadınların genelde odalarda anti-allerjik yorganlar ve taze çiçekler bulundurulmasını tercih ettiklerini, kadınların kaldıkları odaların erkeklerin kaldıkları odalardan daha temiz ve hijenik olduğunu öne sürmüşler ve huzur içinde olmalarını sağlayacak güvenlik görevlileri gibi istemlerde bulunmuşlardı.

Otel Direktörü Arne Bang Mikkelsen, ayırımcılık şikayetinin otel için çok büyük bir pazarlama reklamı olduğunu, bu şikayetten sonra otele,  özellikle de kadınlar bölümüne, ilginin olağanüstü arttığını açıkladı.