Danimarka kamuoyunda uzun yıllardır tartışılan konulardan biri de, etnik kökenli çocukların, özellikle de erkek çocukların okullarda başarısızlığı, eğitimlerini tamamlamadan çok erken yaşlarda okulu terk etmeleri, dışarıdaki göze çarpan taşkın ve huzursuz davranışları, suç olayları, çeteler, işsizlik v. s.

30 yılı aşkın bir süredir hep aynı tartışmalar, uyum projeleri, etnik kökenli çocuklara yardım için okullarda, yuvalarda ve diğer kurumlarda özel projeler, programlar. Sonuç: Sorunlar hala ortadan kalkmadı. En son örneği daha geçenlerde Odense’de bir okulda yaşandı. Etnik kökenli çocukların kontrol edilemezliğinden, sınıflarda sürekli huzursuzluk çıkarmalarından, teneffüslerde okul bahçesindeki haşarılıklarından v.s. artık kendisine gına gelen bir öğretmen, etnik kökenli öğrencilerin bu durumlarını öne çıkaran sözler kullandı. Etnik kökenli bir baba da bu öğretmenin ırkçılık yaptığı iddiasında bulundu.

Gerek söz konusu okulun müdürü gerekse Eğitim Bakanı Christine Antorini, Danimarka’da yaşayan etnik kökenli çocukların ve gençlerin büyük bir çoğunluğunun okullarda ve sosyal yaşamda başarılı olduklarının altını çizdiler. Ancak, okullarda düzeni bozan etnik kökenli öğrencilerin de azımsanmayacak kadar çok olduklarını, bu konuda anne-babalara büyük sorumluluk düştüğünü de vurguladılar. Okul müdürü bu çocuklarla ilgili yoğun çalışmalar yaptıklarını, ancak ailelerden gereken desteği göremediklerini ifade ederek, anne-babaların çocuğun yetiştirilmesini okulların sorumluluğuna bıraktıklarından şikâyet etti. Aynı görüşü paylaşan bakan Christine Antorini de anne-babaların çocuklarının eğitimi ve yetiştirilmesi konusunda çok aktif olmalarını beklediklerini, bunun çocukların uyumlu yetişmeleri açısından bir ön koşul olduğunu vurguladı.

Babalar suçlu

Etnik kökenli çocukların ve gençlerin ana-babalar, özellikle babalar tarafından ihmal edildikleri eleştirisi, bunun da ötesinde suçlaması sadece Danimarkalılardan gelmiyor. Danimarka’da yaşayan üç etnik kökenlinin oluşturduğu, artık dünyaca ünlü Outlandish müzik gurubunun solisti Isam Bachiri oldukça ağır özeleştiride bulundu. Isam Bachiri, yeni Danimarkalı olarak tanımladığı Danimarka’ya göçmüş babaların çocuklarını ihmal ettiklerini, özellikle erkek çocuklarının başarısızlığının suçunun babalarda olduğunu dile getiren bir açıklama yaptı.
Politiken Gazetesi’nin kendisiyle yaptığı röportajda Isam Bachiri, “ Her üç Yeni Danimarkalı’dan (etnik kökenliden) biri eğitimlerini yarıda kesip okula devam etmeyince, bu uyum projelerinin çözemediği toplumun bir sorunu olarak görüldü hep. Artık yeter. Suç, sistemin ya da okulun yetersizliğinde gibi bahaneleri duymaktan bıktım artık. Artık gözümüzü biraz kendimize çevirelim ve açıkça konuşalım: Çocukların, özellikle erkek çocukların bu durumda olmalarının, sokaklara düşmelerinin, terbiyelerini sokakta almalarının en büyük suçlusu anne-babalar, en çok da babalardır.” şeklinde konuştu.

Erkek çocuklar sokakta, kız okulda

Isam Bachiri özeleştirilerine devam etti: ”Şu bir gerçektir ki, Yeni Danimarkalı erkek çocuklar ve erkek gençler okulda Yeni Danimarkalı kızlardan çok daha başarısız. Her ne kadar çok sayıda başarılı olmuş Yeni Danimarkalı erkek varsa da, gelişmeye ayak uyduramamış, topluma ters düşen çok sayıda erkek çocuk ve genç var. Bu durum daha çocuklar küçük yaşta okul çağındayken görülüyor. Erkek çocuklar daha bu yaşlarda iyi bir gelişme yolundan çıkıyor, yavaş yavaş kaybediliyor. Büyük bir erkek çocuk ve genç gurup, aradığını, ne yazik ki okulda değil sokakta buluyor. Dikkatinizi çekerim; kız çocukları değil, erkek çocuklar ve gençler. Bunun en büyük suçlusunun babalarda olduğunu söylerken bu bağlamda söylüyorum.”

Isam Bachiri, erkek çocukların yaşamlarına, daha çocuk yaştayken anne-babanın ilgisizliklerinden dolayı kötü bir başlangıç yaptıklarını öne çıkarıyor: “ Birçok anne-baba çocuklarını okula teslim ediyor ve çocuğunun eğitilmesini, terbiyesini okuldan bekliyor. Hatalı bir yaklaşım. Okulda öğretmen çocuklara ders vermek ve öğretmek için maaş alıyor. Başkalarının çocuklarını terbiye etmek için değil. Çocuğun terbiye edilmesi sorumluluğu anne-babadan alınıp başkalarına devredilemez.”

Isam Bachiri, sert özeleştirilerde bulunduğu röportajda, Yeni Danimarkalı bu erkek çocuk ve genç gurubunun eğitimden düştüklerini, eğitime devam edip bir yerlere gelmek yerine işsizliğe mahkum olduklarını, suç olaylarıyla dolu kötü yollara düştüklerini kaydetti: “Yine aynı şeyi söylüyorum; babalar kahve köşelerinde, camilerde vakitlerini öldürürken çocuklarının ne yaptığından habersizler.” Diyerek özeleştirilerine devam etti.