Sosyalist Halk Partisi SF milletvekili Özlem Çekiç, polisin bir Türk kökenli doktora karşı ayırımcı davrandığını öne sürerek sert tepki gösterdi ve Adalet Bakanı’ndan konuya ilişkin bilgi istedi.

SF’in eşitlik konularındaki sözcüsü Özlem Çekiç, Ekim ayının son hafta sonunda, polisin, Kopenhag’ın Østerbro semtinde bir café önünde,  uyuşturucudan etkilenen ve kötü bir durumda olan bir gence Türk doktoru Özgür Serin’in, renginden dolayı yardımcı olmasını reddettiğini gerekçe gösterdi ve Kopenhag Polisi’ni sert bir dille eleştirdi.

Özlem Çekiç, ayırımcılığa karşı mücadele vermekte öncülük yapması gereken polis teşkilatından birinin, böylesi bir ayırımcı davranışta bulunmasının çok sarsıcı olduğunu söyledi. Özlem Çekiç, Polisin, etnik kökeninden dolayı bir doktora karşı çıkmasının, etnik kökenli azınlıkların tehlikeli, huzursuzluk çıkaran şiddet suçları işleyen kimseler olduğu imajını güçlendirdiğini savundu. Özlem Çekiç bu tür davranışların kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Polis: Doktor olduğuna inanmıyorum

Söz konusu genç, uyuşturucu etkisinde fenalaşmış ve doktor yardımı gerekmişti. O anda olay yerinde bulunan ve alkolsüz bir durumda olan Doktor Özgür Serin gence yardım etmek istemişti. Ancak polis, Türk doktorunun alkollü olduğunu öne sürmüş ve Türk gencinin olay çıkarmak isteyen birine benzediğini ileri sürerek fenalaşan gence yardımcı olmasını engellemişti.

Polisten kabul edilemez muamele gördüğünü anlatan 29 yaşındaki Doktor Özgür Serin, fenalaşan gence yardımcı olmak isteyince polisin kimlik belgesi sorduğunu ve kendisine: “Senin gibi birinin doktor olabileceğine inanmıyorum.” dediğini açıkladı.

Özlem Cekiç, söz konusu olayın polis teşkilatı içinde büyük bir sorun olduğunun bir işareti olarak yorumladı ve Adalet Bakanı’ndan olayla ilgili somut bir açıklama isteyeceğini, ayrıca durumu Folketinget Ombudsmandı’na de ileteceğini bildirdi.