Pia Kjærsgaard’un 17 yıllık Danimarka Halk Partisi başkanlığı serüveni sona eriyor.

Yabancılara yönelik sert söylemleri olan Danimarka Halk Partisi’nin (Dansk Folkeparti, DF) kurucularından ve kurulduğundan bu yana parti liderliğini yürüten Pia Kjærsgaard, Eylül ayında yapılacak olağan parti kongresinde parti başkanlığına aday olmayacağını açıkladı.

Eylül ayında parti başkanlığına veda etmeye hazırlanan Pia Kjærsgaard, son 7 aydır karar verme aşamasında olduğunu ve parti liderliğinden ayrılma kararını zorda olsa verdiğini belirtti.
Pia Kjærsgaard, siyasi hayatında parti başkanlarının kötü bir şekilde partilerinden ayrıldıklarına dikkat çekti. Parti başkanlarının büyük seçim yenilgileri sonrası yada zorla koltuklarından uzaklaştırıldıklarını belirten Pia Kjærsgaard, kendisin bu şekilde anılmak istemediğini ve bırakma zamanının geldiğini söyledi.

1995 yılında parlamento üyeleri Kristian Thulesen Dahl, Ole Donner ve Poul Nødgaard ile Fremskridtspartiet’ten ayrılarak Danimarka Halk partisini kuran Pia Kjærsgaard, kısa sürede Danimarka’daki etnik kökenliler ve göçmenler hakkındaki sivri çıkışlarıyla popüler oldu ve partisini Danimarka’nın 3’üncü en büyük partisi yapmayı başardı.

Halen parlamentoda 22 üyeyle temsil edilen Danimarka Halk Partisi’nin tabanını etnik kökenlilere sıcak bakmayan ve yabancıların Danimarka’da yeri olmadığını düşünen Danimarkalılar oluşturuyor. Sosyal Demokrat Parti’ye oy veren yaşlı Danimarkalıların çoğunu sıkı yabancılar politikası vaadiyle partisine çekmeyi başaran 65 yaşındaki Pia Kjærsgaard, 2001’den 2011 yılına kadar Danimarka’yı yöneten VK hükümetine dışardan destek vermişti.

Pia Kjærsgaard, parti liderliğinden ayrılmasına rağmen gelecek parlemento seçimlerinde yeniden  aday olduğunu belirtti.

Pia Kjærsgaard Danimarka Halk Partisi liderliğine halefini de açıkladı. Partisini başarıdan başarıya koşturan Pia Kjærgaard parti başkanlığına Danimarka Halk Partisi’ni birlikte kurduğu Kristian Thulesen Dahl’ın geçmesi yönünde görüş belirtti.

Danimarka Halk Partisi’nin şimdiye kadar yaşadığı en büyük seçim zaferi 2007 yılındaki parlemento seçimlerinde yüzde 14 oy alarak 179 sandalyeli Danimarka Parlamentosu’nda (Folketing) 25 sandalyeye sahip olması gösteriliyor.