Danimarka Basın Konseyi (Pressenaevnet), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı Hay Skolen ve Salix Skolen’in, Haberler’in, iki okulun etkili eğitimde aldıkları sıfır puan ile ilgili haberine yaptıkları itirazı geri çevirdi.

Haberler tarafından 24 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan “Danimarka’da FETÖ bağlantılı Hay Skolen ve Salix Skolen’e ‘etkili eğitim’de sıfır puan” başlıklı haberin yayınlanmasının ardından, Haberler ile 25 Şubat’ta e-posta yoluyla irtibata geçen Hay Skolen okul müdürü Mahmut Mikkel Korkmaz, Hay Skolen’in FETÖ ile bağlantılı olmadığını ve haberin içeriğinin değiştirilmesi talebinde bulundu.

Haberler Yayın Yönetmeni Davut Çolak tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtlamayan Hay Skolen okul müdürü Mahmut Mikkel Korkmaz, haberlerde yer alan haberin içeriğinin gerçek olmadığı iddiasıyla Haberler’i Pressenaevnet’e şikâyet etti.

İlişkili haber
Danimarka’da FETÖ bağlantılı Hay Skolen ve Salix Skolen'e ‘etkili eğitim’de sıfır puan

Salix Skolen okul müdürü Sami Küçükakın ise hiçbir şekilde Haberler ile iletişime geçmemesine rağmen, Pressenaevnet’e yaptığı başvuruda, Haberler ile iletişime geçtiklerini ve olumlu cevap alamadıklarına yönelik yalan ifadelere yer verdi.

FETÖ bağlantılı iki okulun başvurusunu inceleyen Pressenaevnet, Haberler’in Pressenaevnet’e kayıtlı olmadığı gerekçesiyle, okulların başvurusunu reddetti.

HAY Skolen ile ilgili karar

https://www.pressenaevnet.dk/wp-content/uploads/2019/03/Anonym-kendelse-0270.pdf

Salix Skolen ile ilgili karar

https://www.pressenaevnet.dk/wp-content/uploads/2019/03/Anonym-kendelse-0269.pdf