Her Cuma çekilişi yapılan Eurojackpot adlı Avrupa ülkeleri Danimarka, Finlandiya, İtalya, Slovenya, Hollanda, Estonya, İspanya ve Almanya’yı kapsayan loto çekilişinde bu defa gülen bir Danimarkalı oldu.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın banliyölerinden Herlev şehriyle özdeşleşen Herlev Hastanesi’nin büfesinde oynandığı tespit edilen loto kuponunun şanslı talihlisi toplam 135 milyon kronluk ödülün sahibi oldu. Danimarka Şans Oyunları İdaresi Danske Spil, talihlinin kolonu 15 krondan 4 kolon olmak üzere toplamda 60 kronluk loto kuponu oynadığı bilgisini medyayla paylaşıldı.

Danske Spil yetkilileri 135 milyon kronluk ikramiyenin Danimarka tarihinin en yüksek ikramiyesi olduğunun altını çizdiler. Danimarkalı milyonerler listesinde üst sıraları zorlayacak olan talihli, 2008 yılında bir Kopenhaglı çifte ait olan 38,5 milyon kronluk rekoru da yaklaşık 100 milyon kronla geçti ve Danimarka tarihinin en yüksek ikramiyesinin sahibi oldu.
Kazanan şanslı sayılar 7, 17, 18, 19 ve 22’yle birlikte 4 ve 5 yıldız sayılarını doğru bilen talihlinin, 135 milyon 177 bin 15 kronla neler yapacağı daha şimdiden Danimarka gündemini meşgul etmeye başladı.

Danske Spil yetkililerinin verdiği bilgilere göre, normal şartlarda loto talihlileri sessiz kalmayı tercih ediyor ve kamuoyu önüne çıkmaktan çekiniyor. Danimarka şans oyunları tarihinde bugüne kadar dağıtılan en büyük ikramiyenin sahibi olan ve henüz ortaya çıkmayan talihlinin, kendilerine halen başvurmadığını belirten Danske Spil yetkilileri, talihlilerin kendileriyle çekilişten birkaç gün sonra iletişim kurduğuna dikkat çekiyor. İkramiyenin rekor düzeyde olmasından dolayı, talihlinin daha öncede kendileriyle irtibat kurabileceğini belirten yetkililer, talihlinin kimliğinin açıklanıp yada açıklanmayacağının, talihlinin kararı olduğunu belirttiler.

Danske Spil tarafından şanslı talihlilere danışmanlık hizmeti verdiklerini ve kazandıkları parayla neler yapabileceklerini açıkladıklarını belirten Danske Spil Basın Müdürü Thomas Rørsig, ikramiyenin normalin çok üzerinde olmasından dolayı, ek danışmanlık hizmeti verebilecekleri sinyalini verdi.

Ekstra Bladet’e demeç veren Danske Spil Basın Müdürü Thomas Rørsig, bir talihlinin kendilerine bavullarla geldiğini ve ikramiyesini peşin almak istediğini söyledi. Bu kadar büyük ikramiyenin peşin para olarak teslim edilmediğinin altını çizen Thomas Rørsig, ikramiyelerin talihlilerin banka hesaplarına yattığını açıkladı.

Talihlinin Danske Spil ile iletişime geçtikten sonra, neler yaşanacağının talihlinin tercihi olduğunun altını çizen Thomas Rørsig, tebessüm ederek ‘Limuzinle gezip Noma’da yemek mi yiyecek, hep birlikte öğreneceğiz ‘ dedi. Yayınlandığı Avrupa ülkelerinde oynayanların çokluğuna dikkat çeken Thomas Rørsig, ikramiyenin Danimarka’da bir talihliye çıkağını beklemediklerini itiraf etti.

Avrupa’da 8 ülke tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bu yıl Mart ayında başlayan Eurojackpot sayısal loto çekilişlerinde rekor bir Alman vatandaşına ait. Alman talihli Ağustos ayında yapılan çekilişte 174 milyon 263 bin 250 kron ikramiye kazandı. Eurojackpot sayısal loto çekilişinde 50 sayı arasından 5 sayıyla birlikte 10 sayı arasından 2 yıldız sayıyı doğru bilmek gerekiyor. İkramiyesi en az 63 milyon kron olan Eurojackpot lotosunun çekilişi her Cuma akşamı gerçekleştiriliyor. Kurallar uyarınca büyük ikramiye 12 hafta boyunca devrettikten sonra 13. çekilişte en çok doğru sayıları tutturanlar arasında mutlaka dağıtılmak zorunda.