Roj TV davasından sonra Yasa Değiştiriliyor

Kopenhag Şehir Mahkemesi’nin (Asliye Ceza Mahkemesi) aldığı karara rağmen Roj-TV’nin yayınlarına devam edebilecek olması, Danimarka Meclisi Folketinget’te büyük tepkiyle karşılandı.

Meclisteki bir çok parti, böylesi bir durumun gelecekte tekrar yaşanmaması için Ceza Yasası’nda değişiklik yapılmasının bir gereklilik olduğu görüşünde. Danimarka’da yayın izinlerini veren Radyo ve Televizyon Kurumu da, mahkeme kararının kesinleşmesinden sonra Roj-TV’ye 2003’te verilmiş olan yayın izninin kaldırılması konusunu gündemine aldığını açıkladı.

Kopenhag Şehir Mahkemesi, Roj-TV’nin, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin terörist örgütler listesinde yer alan PKK tarafından finanse edildiği ve yönetildiği, Roj-TV’nin yayınlarıyla PKK propagandası yaptığını gerekçe göstermiş  ve Roj-TV şirketinin cezalandırılması kararı almıştı. Roj-TV’yi ,biri Belçika’da diğeri Danimarka’da olan iki şirket yönetiyor.

Mahkeme’nin, Roj-TV’nin teröre katkıda bulunduğu gerekçesiyle 5 milyon kron para cezası vermesine rağmen, ceza kişilere değil şirkete verildiği için, mevcut yasalar Roj-TV’nin yayınlarının durdurulmasına olanak vermiyor. Bu nedenle de Roj-TV, mahkeme kararına rağmen yayınlarına devam edebilecek.

Mahkeme kararına ilişkin açıklamalar yapan hukukçular, yasa dığı yayınlar yapmasına rağmen Roj-TV’nin yayınlarının durdurulamamamsının bir çelişki olduğunu, yasalardaki bu boşluğun doldurulması gerektiğini vurgulayan açıklamalar yaptılar.

Ceza Yasası’nda değişiklik yapılması geleceğe yönelik olduğu ve geçmişi kapsamadığı için’ yasa değişikliği Roj-TV’nin yayınlarına devam etmesini etkileyemecek.

Roj-TV, Kopenhag Şehir Mahkemesi’nin kararını bir üst mahkemeye temyiz edeceğini bildirdi.