Danimarka Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Roj TV’nin yayın ruhsatını 2 ay geçici olarak askıya aldı.

Terör örgütü PKK’nın sözcülüğünü yaptığı için ceza alan Roj TV’ye yayın durdurma cezasının verilmesine gerekçe olarak, Roj TV’nin istenilen yayın kasetlerini kurula vermemesi gösteriliyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Roj TV’nin yayın haklarını elinde bulunduran Mesopotamia Broadcast A/S şirketinden, televizyon kanalının 28 Ekim 2011 ve 26 Ocak 2012 tarihleri arasında yaptığı yayınların tamamının kasetlerini istemişti. Oysa şirket üst kurula istenilen sürenin sadece yarısını kapsayan yayın kasetlerini verdi. Bu gelişme üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Roj TV’nin yasal sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle yayın ruhsatını 2 ay boyunca askıya aldı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun bu kararı almasında, asıl görevlerinden birisi olan yayınları kontrol görevini yerine getirme şansının bulunmaması etkili oldu.

Kendilerine ulaşan yayın kasetleri hakkında konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Christian Scherfig, yayın kasetlerini incelediklerini söyledi. Yayın kasetleriyle bir değerlendirmede bulunan Christian Scherfig, Roj TV’nin yayınlarında şiddete çağrı yaptığına yada teröre destek verdiğine dair bulguya rastlamadıklarını belirtti. Christian Scherfig, talep ettikleri süre için, tüm yayın kasetlerinin ellerine geçmediği için yorum yapmanın erken olduğunu da vurguladı.

Üst kurul, Roj TV’nin yasalar gereğince yayınlarını kayıt altında tutma kuralını, daha önce defalarca uyarılmasına rağmen ilk defa ihlal etmediğini de açıkladı.

Roj TV direktöründen itiraf: ‘Yaptığımız yanlıştı’

Mesopotamia Broadcasts A/S şirketinin direktörü İmdat Yılmaz ise yaptığı açıklamada, uyarı beklerken 2 ay boyunca yayın durdurma kararı almalarının ağır bir ceza olduğunu söyledi. İmdat Yılmaz, eksik kaset vermeleri hakkında ise yaptıklarının yanlış olduğunu ve tekrar aynı hataya düşmemek için daha dikkatli davranacakları mesajını verdi. Ellerinde istenilen tarihlerin tüm yayınlarının olduğuna dikkat çeken İmdat Yılmaz, gönderdikleri kasetlerde, yayınların tekrarlarıyla müzik yayınlarının olmadığını iddia etti. Aldıkları yayın durdurma kararının bir yanlış anlaşılma sonucu olduğunu belirten İmdat Yılmaz, üst kurulun istemesi durumunda eksik yayınların kasetlerini gönderebileceklerini açıkladı.

Roj TV’nin geleceği belirsiz

Yayını durdurulan Roj TV’nin cezası bittikten sonra yayınına devam edip etmeyeceği hakkında bilgi veren İmdat Yılmaz, bu konu hakkında daha karar vermediklerini açıkladı. İmdat Yılmaz, şirketin yönetim kurulunda bu konuyu masaya yatıracaklarını söyledi ve Roj TV’nin geleceğinin hâlâ belirsizliğini koruduğunu dile getirdi.

Büyükelçilik: ‘Üst kurul mahkemeyi dikkate almıyor’

Ocak 2012 tarihinde Kopenhag Şehir Mahkemesi tarafından Şubat 2008’den Şubat 2010 tarihleri arasında Roj TV’nin yayınlarınında teröre destek verdiği dolayısıyla, Roj TV’nin yayınını elinde bulunduran şirketlere 5.2 milyon kron ceza kesmişti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun mahkemeyi dikkate almayarak, Roj TV’nin 28 Ekim 2011 ve 26 Ocak 2012 tarihleri arasında yaptığı yayınların kasetlerini istemesi kamuoyunda şaşkınlıkla karşılanırken, Roj TV’nin kapatılmasını isteyen Türkiye’yi oyalama taktiği olarak gösterildi.

Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçiliği de konuyla ilgili bir basın bildirisi yayınladı. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun kararının kabul edilemez olduğu vurgulandı. Kopenhag Şehir Mahkemesi’nin kararını dikkate almaması ve yayın ruhsatlarını tamamen iptal etmemesi üzerine eleştiri oklarını Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na çeviren Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçiliği, kararın hayal kırıklığı olduğunu savundu.