İngiltere’nin en büyük festivali Glastonbury, California’daki Coachella ve Barselona’daki Primavera Sound’un iptaline rağmen

Danimarka’da Roskilde Festivali teslim olmayı reddediyordu.

Ancak dün, Kültür bakanı Joy Mogensen’in bu yaz etkinlikleri düzenleme planlarına devam edebilecekleri konusunda hiçbir iyimserlik sunmamasının ardından düşünceler değişti.

Roskilde Festivali’nin Başkanı Signe Lopdrup verdiği demeçte, “Bizi ihtiyatlı bir şekilde iyimser yapan şey, hala geçerli olduğu tahmin edilen aşı planıydı,” dedi.

“Ayrıca, bu yaz bir festival yapabilmemiz için gerekli olan bazı dijital ve destekleyici çözümler de oldu.” diye ekledi.

27 Haziran’a kadar tüm ülkenin aşılanması planlandığı için, çeşitli festivaller, en sıkı korona güvenliği altında, giriş için gerekli olan korona pasaportları ile festivallerin düzenlenmesini öngörüyordu.

Ancak dün yapılan bir konsültasyonda Mogensen, ilerleyen yol haritasına ilişkin kesin cevaplar veremediğini söyledi: “Şu anda bu cevabın büyük etkinlikler hakkında tam bir netlik sağlamadığının farkındayım.” dedi.

Roskilde Festivali ise pes etmedi. Lopdrup meydan okurcasına, “Kesinlikle henüz iptal edilmedik,” dedi. Ancak, durumun yakında değişmemesi halinde eylemlerinin “yüzde 20-25” inin iptal edilmesi bekleniyor.

Samsø Festivali başkanı Thomas Jacobsen de benzer şekilde TV2’ye “Kullanmamız gerekebilecek veya gerekmeyebilecek tedarikçilerle ihtiyatlı anlaşmalar yapmanın kolay olmadığını” söyledi.