Alternatif Parti (Alternativet – Å) Avrupa Parlamento (AP) seçimleri adayı Sadi Tekelioğlu, Danimarka genelinde Türkiye kökenli vatandaşların oylarını beklediğini söyledi.

Danimarka TV’ye açıklamalarda bulunan Sadi Tekelioğlu, partinin birinci sıradaki adayı Rasmus Nordqvist’in ardından, ikinci sırayı hedeflediğini ve böylece Rasmus Nordqvist’in AP’de yedeği olabileceğini kaydetti.

İzle – Haber Görüntüsü:

https://www.youtube.com/watch?v=fnSoRgWrp94

Tekelioğlu şu ifadeleri kullandı: “Rasmus Nordqvist birinci sıra adayımız, fakat onun dışındaki sekiz aday arasındaki en çok oyu alan adaylar aldıkları oy sıralamasına göre sıralamaya girecekler. Burada benim için olabilecek en güzel şey, Rasmus’un birinci yedeği olmaktır ki bunu da oldukça yüksek bir şans olarak görüyorum.”

AP’ye seçilmesi durumunda, Türkiye ve Danimarka’da yaşayan Türkler için çalışacağının garantisini veren Tekelioğlu, şöyle konuştu:

“Ben vatandaşlarımıza şunu söyleyebilirim, vatandaşlarımız belki farkında değiller ama Danimarka’da yabancılar yasasının çok sert olmasının üstesinden gelebilmenin yolu, Danimarka yabancılar yasası kurallarını Avrupa Birliği’ne (AB) sevk etmek olacaktır. Çünkü AB’nin yabancılar yasası daha liberal Danimarka’nınkinden ben bu konuda çalışma sözü verebilirim, aile birleşimi olabilir, eğitim ana dili gibi şeyler olabilir, bunlar gündeme geldiği zaman tabi ki ben buradaki vatandaşlarımızın çıkarlarını savunacağım.

Türkiye için konuşacak olursak da mesela Türkiye’yi AB’ye almak istemeyen çevrelerin dile getirdiği şöyle bir şey var, insan hakları, yok azınlıklar var, bunlar halbuki AB’ye üye olan Macaristan, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerdeki insan hakları ihlalleri, yabancı azınlıklara uygulanan şeyler çok çok daha kötü. Yani o ülkeler üye olabildilerse, Türkiye’nin bu gerekçelerle dışarda tutulmasını ben anlayamıyorum. Gündem maddelerinden birisi de bu olduğu zaman tabii ki Türkiye’nin yanında, Türkiye’nin çıkarları için yer alıp görüşlerimi dile getireceğim.

Türkiye ile ilgili devamlı raporlar yayınlıyorlar ilerleme raporları falan, işte bu raporlarda da orada çok çok kritik şeyler olduğu zaman, o raporla ilgili aleyhte oyumu kullanacağım.”

Tüm Danimarka genelinden kendisine oy vermenin mümkün olduğunu ve Alternatif Parti’sinde 5’inci sırada (Alternativet – Å) yer aldığını kaydeden Sadi Tekelioğlu, “Umarım bütün vatandaşlarımız desteklerini verirler. Sonucu yarın akşam merakla bekliyorum.” dedi.

Avrupa Parlamento seçimleri Danimarka’da yarın (26 Mayıs 2019) yapılacak.