2005 yılından bu yana Sosyalist Halk Partisi’nin (SF) Genel Başkanlığı’nı yürüten ve görevini bırakacağını açıklayan Villy Søvndal’in ardından, SF’te genel başkanlık için iki aday öne çıktı.

13 Ekim’de gerçekleşecek SF’in olağanüstü kongresinde 17 bin üyenin oyuyla seçilecek olan yeni başkan 29 yaşındaki ve halen Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Astrid Krag yada 52 yaşındaki Annette Vilhelmsen ikilisinden birisi olacak.

Astrid Krag genç yaşına rağmen verilen bakanlık görevinin üstesinden gelsede, parti tabanından destek görmüyor. SF yönetimi kendisini desteklemesine rağmen, parti tabanının Astrid Krag’a destek vermemesi, SF üyelerinin parti yönetiminde değişiklik istediğinin bir işareti olarak görülüyor. Siyaset yorumcuları da Annette Vilhelmsen’in genel başkan olması durumunda, partinin yönetimini tamamen değiştireceğine işaret ediyor.

Villy Søvndal’in kendisinden sonrası için hazırladığı Astrid Krag’ın genç yaşına ve karizmasına rağmen, hükümetteki diğer partilerle birlikte izlediği sağ görüşlü politikadan dolayı parti tabanı büyük derecede rahatsız. Daha önce göçmenler ve mületicler alanında partinin sözcülüğünü de yürüten Astrid Krag göçmen ve mültecilere karşı sert tutumuyla biliniyor.

Diğer aday Annethe Vilhelmsen ise gerçek bir sosyalist olarak tanımlanıyor. SF’in Sosyal Demokratlar ve Sosyal Liberal Parti’yle birlikte hükümette sağ yönlü politika izlemesine karşı çıkıyor. Partinin bir sol parti olmasına rağmen, sağa doğru kaydığını savunan SF’lilerin tercihi Annette Vilhelmsen olarak göze çarpıyor. Vilhelmsen’in Villy Søvndal’in çizdiği yönden gitmeyerek, daha sosyalist bir SF yaratmak istediği konuşuluyor.

1959 yılında kurulan SF’in en büyük seçim başarısı 1988 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 14.9’unu alması ve parlamentoya 27 milletvekili sokması olarak gösteriliyor. 2007 seçimlerinde de Villy Søvndal ile yüzde 13 oy alan SF, parlamentoya 23 milletvekili sokmayı başarmıştı. Geçen yılki seçimlerde ise oy oranı yüzde 9,2’ye düşmüş ve parlamentoda 16 milletvekiliyle temsil edilme hakkını kazanmıştı.

Son seçim anketlerinde ise SF’in kan kaybettiği açıkca görülüyordu. Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, SF tam dibe vurma noktasında. Anketlere göre şuan seçim olsa, SF sadece yüzde 5,7 oy alıyor. Bu oran SF’e son 33 yılda verilmiş en düşük destek.