Sosyalist Halk Partisi’nin (SF) cumartesi günü yapılan kongresinde, oyların çoğunluğunu alan Annette Vilhelmsen genel başkan seçildi.

Geçerli  oyların yüzde 66’sını alan Annette Vilhelmsen, partinin 6’ıncı genel başkanı oldu.

Sosyalist Halk Partisi’nin ilk kadın genel başkanı olan Annette Vilhelmsen, SF’li bakanların ve parti yönetiminin desteğini bir diğer aday Sağlık Bakanı Astrid Krag’a vermesine rağmen, tabanın verdiği destekle genel başkanlık koltuğuna oturdu.

Heyecanlı bir mücadeleye sahne olan SF’in genel başlanlık seçimine katılım beklenilenin altındaydı. Yaklaşık 13 bin üyesi bulunan SF’te, sadece 7.290 üyenin genel başkanlık seçiminde oy kullandığı açıklandı. Üyelerin yüzde 59,4’üne tekabül eden bu rakam, beklenilenin çok altında. Oyların dağılımına bakıldığında ise Annette Vilhelmsen 4.793 oy alırken, şuan Sağlık Bakanlığı görevini yürüten diğer aday Astrid Krag ise 2.472 oy aldı.

Parti tabanının büyük desteğini arkasına alan Annette Vilhelmsen’in bu türlü büyük bir zafer kazanması Danimarka kamuyounda büyük yankı uyandırdı. SF hakkında bir kitap yazan ve uzman olan Hans Mortensen, Ritzau Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Vilhelmsen’e verilen desteğin beklenilenin çok daha üstünde olduğunu söyledi. Mortensen, bunun nedenini SF tabanının Villy Søvndal yönetimine olan kızgınlığına ve tepkisine bağladı. Hans Mortensen, hiç kimsenin Annette Vilhelmsen’in bu kadar büyük bir farkla kazanacağını beklemediğini itiraf etti. Mortensen, Annette Vilhelmsen’e verilen desteğin bu yönlü geniş çaplı olmasını, büyük bir süpriz olarak değerlendirdi.

Elde ettiği zaferle ilgili parti kongresinde bir konuşma yapan Annette Vilhelmsen, tüm SF’lileri birlik olmaya davet etti. Partide birlikteliğin sağlanamaması durumunda, ilerlemenin olmayacağını kaydeden Vilhelmsen, kendilerini zor ve önemli bir görevin beklediğinin altını çizdi. Vilhelmsen, partide değişikliklerin olacağı sinyallerini de verdi. Parti yönetimi ve tabanı arasındaki mesafe daha kısa olacak diyen SF’in çiçeği burnundaki genel başkanı, parti üyelerinin de kendisine yardımcı olması çağrısında bulundu.

1959 Yılında komunüst partiden kovulan Aksel Larsen tarafından kurulan Sosyalist Halk Partisi’nin savunduğu politikalar arasında ekonomi, silâhsızlanma, feminizm, çevre ve insan hakları konuları öne çıkıyor.

SF’te neler oluyor?

SF 2011 yılındaki parlemento seçimlerinde, bir önceki seçimlere göre 7 sandalye kaybetti. Sosyal Demokrat Parti ile birlikte seçim kampanyası yürüten SF’in aldığı sonuç ve hükümetteki icraatları, parti tabanında sürekli tartışma konusu oldu.

Parti tabanı, parti yönetimini ve SF’li bakanları sağ görüşlü politika izledikleri gerekçesiyle eleştirdi.
Sosyalist Halk Partisi’nin hükümette tabanın karşı çıktığı bir dizi anlaşmalara imza atması, SF’i derin bir krize itti. Özellikle seçimden önce ‘EFTERLØN’ diye adlandırılan erken emeklilik haklarında değişiklik olmayacağı sözü verilmesine rağmen, hükümete geçince değişiklik yapılması partiye verilen desteği hızla aşağıya çekti.

Yapılan kamuoyu yoklamalarında partinin desteğinin yüzde 5’lere kadar düşmesi üzerine, Dışişleri Bakanı ve SF Genel Başkanı Villy Søvndal, 7 Eylül’de parti başkanlığını bırakacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Astrid Krag 12 Eylül’de Genel Başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Annette Vilhelmsen de 17 Eylül’de adaylığını açıkladı.

12 Ekim Cuma günü sona eren oy verme işlemi sonucunda, 13 Ekim 2012’de yapılan sayımda, Annette Vilhelmsen’in aldığı 7.290 oyla SF’in yeni genel başkanı olduğu açıklandı.