Kültür Bakanı Uffe Elbæk (R), iltimas skandalından dolayı bakanlıktan çekildi. Deneyimli kurt politikacı Marianne Jelved (R) yeni Kültür Bakanı oldu.

Hükümet ortağı De Radikale Venstre’nin Folketing Parti Gurubu Başkanı Marianne Jelved, dün görevden çekilen Uffe Elbæk’in yerine Kültür Bakanlı’ğına getirildi. Marianne Jelved, bu görevin kendisine verilmesinden duyduğu memnuniyetini açıklarken; ” Kültür bir toplumun tüm farklılıklarını birleştiren bir olgudur. Kültür Bakanlığında yapacağım çalışmalarla toplumsal değerlerin korunması mücadelesi vereceğim.” dedi. Korkusuz ve hiç kimseye minnet borcu olmayan bir politikacı olarak tanınan Marianne Jelved, De Radikale Venstre parti başkanlığı da yapmıştı. Marianne Jelved, Poul Nyrup Rasmussen Hükümeti’nde de Ekonomi Bakanı idi.

İltimas skandalı ve Uffe Elbæk

Kültür Bakanlığı görevinden kendi isteğiyle çekilen Uffe Elbæk, daha önce çalıştığığı AFUK kısa adlı, artistik yetenekleri geliştiren bir eğitim kurumuna iltimas yaparak bütçeden kaynak ayırmıştı. Uffe Elbæk’in kocasının da bu okulun genelsekreteri olması, olayı çok daha büyütmüş ve pire deve yapılmıştı.

Uffe Elbæk’in, Folketing’deki bilgi verme toplantısında da, skandalın ana içeriği olan nisbeten küçük ‘iltimas’ skandalını savunamaması ve doğru karar verebilme, olayları birbirinden ayırt edebilme yeteneğinden uzak olması, görevinden çekilmesinin temel nedeni oldu.

Gerek De Radikale Venstre lideri Margrethe Vestager, gerekse Başbakan Helle Thorning Schmidt, söz konusu iltimas skandalının, bir bakanın görevden çekilmesi sonucu verecek kadar büyük bir olay değildi açıklamaları yaptılar.

İltimas yaparak AFUK’a bütçeden para ayıran Uffe Elbæk’in, gerçekte yasalara ve hukuka aykırı bir davranışta bulunmadığı, ancak eskiden çalışmış olduğu, ayrıca kocasının da genelsekreteri olduğu bu kuruma, diğer kurumlara gösterilmeyen yakınlığı göstermiş olmasının etik ve siyasi kurallarla bağdaşmadığı, şeklinde değerlendirmeler yapılıyor.