Kopenhag’da 3 restoranı ile hizmet veren Mad & Kaffe, Türk girişimcilerin Nörrebro’daki Stefanos Mad & Kaffe adlı restoranına açtığı ’marka’ davasını kaybetti.

Kopenhag Şehir Mahkemesi’nde 17 Kasım 2017’de başlayan ve Deniz ve Ticaret (Sø og Handelsretten) Mahkemesi’nde 18 Şubat 2019’da kararın açıklandığı davada, Stefanos’un, Mad & Kaffe markasını kullanabilmesine izin çıktı.

‘Mad & Kaffe’ teriminin özel bir terim olmadığının altını çizen Deniz ve Ticaret Mahkemesi, ‘Mad & Kaffe’ ve Stefanos Mad & Kaffe’nin birbirinden ayırt edilebileceğini, Stefanos’un yasaları ihlal etmediğini vurguladı.

Stefanos Mad & Kaffe lehine sonuçlanan davayla birlikte, Mad & Kaffe’nin mahkeme masraflarının yanı sıra Stefanos’a 30 bin kron tazminat ödemesine karar verildi.

Davanın ardından Danimarka TV’ye açıklamada bulunan Stefanos Mad & Kaffe’nin iki ortağından İbrahim Kaya, Stefanos Pizzabar ismi ile 17 yıl önce ‘helal’ yemeklerin sunulduğu pizza lokantasını açtıklarını söyledi.

İbrahim Kaya, kendi pizza dükkanlarının yakınındaki dükkânda 2017 yılında Yalçın Demirhan ile birlikte yeni bir dükkân açma fırsatı doğduğunu belirterek Stefanos Mad & Kaffe’yi hizmete açtıklarını belirtti.

Amaçlarının yemek ve kahve satmak olduğunu bu yüzden yeni lokantalarının adını Stefanos Mad & Kaffe olarak koyduklarını kaydeden Kaya, birkaç ay sonra Mad & Kaffe’den kendilerine ihtarda bulunulduğunu ve ‘Mad & Kaffe’ ismini kullanmamaları istendiğini söyledi.

Kendilerinin bu dayatmaya karşı çıktıklarını çünkü ‘Mad & Kaffe’nin genel bir isim olduğunu kaydeden Kaya, karşı tarafın mahkeme sürecini başlatmasıyla davanın başladığını aktardı.

Yalçın Demirhan ise yaptığı açıklamada, kendilerinin ‘Stefanos’ ismini kullanmalarının ve ‘Stefanos Mad & Kaffe’nin yemeklerinin ‘helal’ olmasının mahkeme tarafından özellikle vurgulandığı ve ‘Mad & Kaffe’den farklı yemeklerinin olmasının ve Mad & Kaffe’yi taklit etmemelerinin davayı kazanmalarında önemli bir rol oynadığını kaydetti.

İki ortak gelecekte aynı sorunu yaşayacak işletme sahiplerine, avukatlardan gelecek mektuplardan çekinmemeleri ve davalarını takip edip sahip çıkmaları tavsiyesinde bulundu.