İstanbul- Kopenhag seferini yapan Türk Hava Yolları’nın (THY) TK 1785 sayılı uçağında, kavga çıktı.

Çıkan kavgadan dolayı yolcular panik yaşadı.

Uçak Almanya semalarında iken, İran asıllı bir İsveç vatandaşı ile Türk yolcu arasında kavga çıktı. Kopenhag’ın Kastrup Havaalanı Emniyet yetkilililerinin verdiği bilgiye göre, İran asıllı yolcu, önünde oturan üç kişilik Türk ailenin koltuğunu arkadan tekmeledi.

Türk yolcu ayağa kalkarak, arkalarında oturan İranlı yolcuya koltuğa tekme atmaktan vazgeçmesini söyledi. Bunun üzerine, İranlı yolcu Türk yolcuya saldırdı. İki yolcu arasında kısa süreli kavga yaşandı. Kabin personeli, Türk aileyi İranlı yolcudan uzaklaştırmak için business class koltuklarının yer aldığı bölüme oturttu.  Ancak hızını alamayan İranlı yolcu burada da Türk aileye rahat vermedi. Türk yolcunun yüzüne yumruk atan, kolunu ısıran ve boğazını sıkan İranlı yolcuyu, THY mürettabatı tarafından zar zor sakinleştirildi. Uçak Kaastrup havaalanına iner inmez, uçağın kapısında bekleyen polisler İranlı yolcuyu gözaltına aldılar.

Kopenhag’ın Kastrup Havaalanı Emniyet Müdürü Kim Vinholdt, Türk yolcunun tedavi ve aldığı yaranın kontrolü için doktora gönderildiğini belirtti.  Vinholdt: ‘Türk aile bir hafta İsveç’te tatil yapmak üzere Kopenhag’a gelmiş. Onlar yollarına devam etmek istediler. Ama biz saldırgan hakkında işlem yapabilmek için doktor kotrolü istedik’ dedi. Kopenhag’ın Kastrup Havaalanı Emniyet Müdürü Kim Vinholdt doktor raporu ve THY personelinin verdiği ifade doğrultusunda İranlı yolcu hakkında yasal işlem yapılacağını belirtti.

Türk ailenin ifade ve doktor kontrolünden sonra tatillerine devam etmek üzere İsveç’e geçtikleri, İranlı yolcunun ise bir süre gözaltında tutulduğu açıklandı.