Danimarka vatandaşı olmayan ve trafik suçu işleyenler, Danimarka vatandaşlığına geçmek istediklerinde en az 6 yıl beklemek zorunda kalacaklar.

Yılbaşından itibaren, tarfik cezaları önemli ölçüde arttırıldı. Bu durum sadece, trafik suçu işleyen Danimarka halkının kesesine ağır darbe olarak kalmıyor. Bu cezalar, bir çok göçmeni ve Danimarka vatandaşlığına geçmek isteyen bir çok kişiyi de agğır bir duruma sokuyor. Arttırılan trafik cezaları, Danimarka vatandaşlığına geçmek isteye trafik suçu işlemiş kişileri uzun süre beklemek zorunda bırakıyor.

Batı Sjælland’de yaşayan 22 yaşındaki Somalili bir genç ile ilgili bir dava, bu durumun belirgin bir örneği.

Danimarka’da 10 yıl yaşamış olan ve Danimarka vatandaşlığı için başvurusunu yapmış olan sözkonusu gence bir bildirim yapıldı. Gence gelen mektupta kendisine, en erken 2018 yılında Danimarka vatandaşlığı hakkı verilebileceği bildirildi. Halbuki, söz konusu Somalili genç, vatandaşlık için gerekli tüm koşulları yerine getirmiş blunuyor.

Peki, vatandaşlığı alabilmesi için 6 yıl bekletilmesinin  gerekçe nedir?:  4 yıl önce ehliyet sınavına girmeden önce, ehliyetsiz araç kullanmış olması ve geçen yıl ilkbahar aylarında kırmızı ışıkta geçmiş olması suçlarından  kendisine para cezaları verilmiş olması.

Vatandaşlığa almak konusuna ilişkin genelgeye yapılmış olan yeni eklemeler, trafik suçu işlemiş ve para cezası da dahil ceza almış olanların da 6 yıl karantinaya alınmasını, yani bekletilmesini öngörüyor.

Somalili gence, yılbaşından önce, vatandaşlığa alınacakların listesinde yer aldığı bildirilmişti. Ancak, trafik cezalarının yılbaşından itibaren arttılması sonucu şimdi 2018 yılına kadar beklemek zorunda.

Somalili genç bu durumu büyük haksızlık olarak görüyor, ancak, 6 yıl beklemekten başka yapabileceği bir şey de yok.  Danimarka Meclisi Folketinget’in de bu kurallarda bir değişiklik yapmaya, açıkça söylemek gerekirse, hiç niyeti yok. Bu durumda yapılacak en uygun şey, başkasından beklemek yerine kendi önlemimizi kendimiz alalım ve trafikte (sadece trafikte değil her konuda) yanlış işler yapmayalım.