Danimarka’nın en büyük partisi Venstre, devlet kasasından emeklilere çok fazla para çıktığını savunarak, erken emekli olan kişilere esnek işler sunulmasını teklif etti.

Ventre’nin teklifine Liberal İttifak Partisi ve Muzafakar Parti olumlu yönde yaklaşıyor. Hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokratlar da teklife ilgisiz değil.

Venstre’nin teklifinin parlamentoda kabul edilmesi durumunda, 250 bin kişiyi bulan erken emeklilerin dosyaları belki yeniden açılacak. Venstre’nin teklifle ilgili düşüncesi erken emeklilerin dosyasının yeniden açılarak, çalışma imkanı olanlara esnek işler teklif etmek ve bu şekilde hayatları boyunca devlete yük olmalarını engellemek.

Erken emekliler endişeli
Yaşanan gelişmeler erken emeklileri endişelendiriyor. Erken Emekliler Derneği Başkanı Carl-Erik Nielsen konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Erken emekliler belediyelerin kendilerini baskıyla iş sektörüne geri döndüreceğini düşünüyor. Çoğu bu yüzden korku ve kaygı duyuyor. Psikolojik sorunları olan erken emekliler, belediyelerin böyle bir teklifiyle karşılaşmaktan çok çekiniyorlar’ şeklinde konuştu.

Enhedslisten karşı
Hükümetin bu konuda sağ görüşlü partilerle birlikte hareket etmesi, hükümetin parlamentoda çoğunluğu sağlamasında destek veren Birlik Listesi’ni (Enhedslisten) kızdırıyor. Birlik Listesi hükümeti erken emekliler ve esnek işlerde çalışanlar yasasında bir değişiklik yapmaması konusunda uyarıyor.

Belediyelere baskı uygulanacak
Çalışma Bakanı Mette Frederiksen Venstre’nin teklifine yakın çözümler üzerinde durduklarını söyledi. Mette Frederiksen ‘Yapacağımız erken emeklilik ve esnek iş reformumuyla niyetimiz birçok erken emekliyle, iş dünyası arasında bağ kurabilmek’ dedi.

Venstre’nin çalışma sözcüsü Ulla Tørnæs konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Bizim amacımız erken emeklileri çalışmaya zorlamak değil. Biz belediyeleri zorlayarak, erken emeklilerin durumlarını kontrol etmelerini, kendini çalışmaya hazır hissedenleri tekrar iş dünyasına dönmelerine yardımcı olmaları istiyoruz’ şeklinde konuştu.

Hükümet yaklaşık 250 bini bulan erken emeklilerden en az 12 bin 500 kişiyi tekrar iş dünyasına döndürerek uzun vadede yılda 3,5 milyar kron bu alanda tasarruf etmeyi planlıyor.

Hükümet sadece erken emeklileri değil, halen esnek işlerde çalışan ve sağlık sorunu olan erken emeklilerden de tasarruf etmeyi amaçlıyor. Amaç esnek çalışanların daha fazla çalışmasını sağlamak ve böylece belediyelerin verdiği maaşı düşürmek ve özel sektörün daha fazla esnek çalışanlara maaş vermesini sağlamak.

Parkinson Derneği Sosyal Danışmanı Kirsten Hoff hükümetin esnek çalışanlara yönelik yapacağı reformu eleştirdi. Kirsten Hoff ‘Yapılacak reformla birlikte belediyelerin sağlığı kötü olan ama çalışaranlara verdiği maaşlarda/teşviklerde azalma olacak. İnsanlar hastalığı kendileri seçmediler. Hastalıklar zamanla ve insanlar yaşlandıkça daha ağırlaşacak, bu durumda insanlar çaresiz kalacak. Reformda yapılacak değişikliklerde insanların aldıkları maaşlar şimdikinden daha düşük olmamalı’ diye yakındı. Hoff yapılacak reformda devlete gelir elde ederken gerçekten hasta olanların haklarının da korunmasını istedi.