Kaliteli yabancı işgücünü Danimarka’ya çekmeyi amaçlayan Yeşil Kart (greencard) uygulaması hedefine ulaşamadı.

Danimarka’nın, Yeşil Kart ile ayrıcalık tanıyarak, yüksek vasıflı yabancıları Danimarka’ya gelmeye ve mesleklerini, özel yeteneklerini Danimarka iş yerlerinde kullanmaya özendirmek için getirdiği uygulama beklenen sonucu vermedi. Eğitimlerine ve mesleklerine uygun bir iş bulmak amacıyla Yeşil Kart kolaylıklarından yararlanarak Danimarka’ya gelmiş olan Yeşil Kart sahibi her 10 yabancıdan 7’si ya bir iş bulamadığı için işsiz durumda yada vasıf gerektirmeyen düşük ücretli işlerde çalışıyor.

Sonuç; yüksek eğitimlerini ve yüksek vasıflarını kullanarak  rahat bir yaşam ve para kazanmak için Danimarka’ya gelmiş bu insanlara,Yeşil Kart, yoksul bir yaşamdan başka bir şey sunamadı. Kısacası, 2008 yılında getirilen Yeşil Kart uygulaması, pratik yaşamda işlemiyor.

Kaldı ki, para kazanmak için Danimarka’ya gelmiş bu insanlar, bırakın para kazanmayı eldeki biriktirmiş oldukları paralarını da yiyiyorlar. Bu da yetmiyor, geldikleri ülkelerdeki ailelerinden para göndermelerini istiyenler bile var.

De Radikale Venstre, Yeşil Kart uygulamasının bir fiyasko olduğunu ve uygulamanın gelecek sonbahar aylarında yeniden gözden geçirilerek reforme edilmesi gerektiğini artık farketmiş bulunuyor.

Danimarka Halk Partisi DF de, Yeşil Kart uygulamasını özürlü doğmuş bir çocuğa benzetiyor ve İstihdam Bakanı’ndan uygulamanın askıya alınmasını istiyor.