Kenya’nın güney doğusunda yer alan Mombasa limanında Türkiye’ye gönderilmek üzere hazırlanmış 4 ton fil dişi ele geçirildi.

İspanyol EFE ajansının Kenya yetkilerinden elde ettiği bilgilere göre, dün limanda bulunan konteynerlere yapılan baskınlarda susam paketlerine gizlenmiş yaklaşık 2 ton ağırlığında 686 parça fildişi bulundu.

Diğer 2 tonun ise geçen cuma günü ele geçirildiği açıklandı. Fildişlerinin demiryolu ile Uganda’dan Kenya’ya giriş yaptığını ve Türkiye’deki bir firmaya teslim edilmek üzere burada bekletildiğini vurgulayan yetkililer DNA testi yapıldıktan sonra bu fildişlerin hangi yöreden getirildiğini tespit edeceklerini belirtti.

Kenya’da radyo Capital FM’e açıklamalarda bulunan Arthur Tudor adlı bir yetkili, kaçak fil avcılığına karşı savaş açtıklarını belirterek bu ticaretin engellenmesi için her yola başvuracaklarını söyledi.

Geçten Temmuz ayında da bu kez Malezya’ya gönderilmek üzere 3 ton fildişi ele geçirdiklerini belirterek bunların bazı Asya ülkelerinde tıbbi ilaçlarda kullanıldıklarını hatırlattı.