Århus’ta okullar peçeyi yasaklıyor

Århus’ta okullar, nikabla gelen öğrenciyi sınıfa almıyor.

Aralarında Århus Akademisi,  VUC Aarhus, Tilst kasabasındaki Langkær Gymnasium Lisesi’nın de bulunduğu okulların ve eğitim yerlerinin  öğretmenleri, kimliklerini belirleyemeyecekleri öğrencilere ders vermeyi reddediyorlar.

Århus Akademisi, ayrıca, 1 Ocak 2013’ten itibaren de nikab, giyenlerin okula girmelerine yasak koydu.

HF diye bilinen yüksek öğrenime devam olanağı veren derslerin verildiği Århus Akademisi, okula gözlerin dışında yüzü tamamen örten ’nikab’ giyerek okulan gelen bir öğrenciyi derse sokmadı. Akademi, okul tüzüğüne de, yılbaşından itibaren nikab, kukuleta ve yüzü tamamen örten başlık gibi giyenlerin okula alınmaması maddesi koydu.

Tilst’teki Langkær Gymnasium Lisesi de, geçen ilkbaharda, nikab ile okula gelen iki kızkardeşi okula sokmadı ve yüzü örten başlıkla okula gelinmesini yasakladı. Århus’taki diğer bazı liselerin de yönetmeliklerinde benzeri bir yasağın olduğu bildirildi.

Yetişkinleri mesleki eğitim kurslarının düzenlendiği 4.500 öğrencili VUC kısa adlı okul da, nikab ile gelen öğrencilerin sınıfta ve eğitim ile ilgili diğer anlarda nikab takmalarına yasak konulması üzerinde düşünüyor.  Okul Müdüresi Susanne Dombernowsky, bu konudaki bir yasağın gelecek Ağustos ayından itibaren konulmasının bir gereklilik olabileceğini bildirdi.

Danimarka Halk Partisi böyle bir yasağın gerekli olduğunu savunarak bunun sadece Aarhus’ta değil tüm bir yasa çıkarılarak ülke genelinde uygulanmasını istedi.

Hükümet ortağı De Radikale Venstre ise, bu konuda bir yasa çıkarmaya gerek olmadığını, okulların kendilerinin soruna çözüm bulabileceklerini, politikacıların bu işe karıştırılmaması gerektiğini öne sürdü.