Greencard için uzun bekleme süresi

Başvuruda bulunan yabancılar kadar Danimarka iş çevreleri de bu durumdan rahatsız.

Hükümet, yüksek eğitimli vasıflı işgücünü Danimarka’ya çekebilmek için çaba harcıyor. Ancak, bürokrasi, bekletmeler ve kötü yapılan işlemler cazip yabancı işgücünün önünde büyük engeller oluşturuyor.

Bu durum Danimarka’da çalışmak isteyenlerin sabırlı olmasını gerektiriyor. Nitekim, Danimarka’dan yeşil kart alabilme işlemleri ortalama bir yıldan fazla zaman alıyor. Hükümetin hedefi ise yeşil kart işlemlerini tamamlama süresini  bir aya indirmek.

Yüksek vasıflı işgücünün Danimarka’ya gelip çalışabilmelerinin önündeki engel sadece yeşil kart almayı bekleme süresinin uzun olmasında değil.  Yeşil kart ve yeşil kart için bavuruya ilişkin kurallar da çok karmaşık ve kurallara ilişkin hazırlanmış bilgiler de kolay anlaşılır gibi değil. O kadar ki, avukatlar bile bazen işin içinden zor çıkabiliyorlar.

Yeşil kart işlemlerinin yapıldığı dairenin şefi Nanna Rytter Larsen, işlemlerin uzun zaman almasının istenilen bir durum olmadığını belirtti ve bekleme süresini kısaltacak ve bir aya indirecek bir eylem planı hazırladıklarını açıkladı. Nanna Rytter Larsen , 2012’inin ilk yarısında çok sayıda dosyanın birikmiş olduğunu, ancak eylem planıyla çok sayıda dosyanın işlemlerinin tamamlanmış olduğunu bildirdi.

İşveren çevreleri de, yüksek vasıflı işgücünü kendilerine almak istediklerini, ancak bunun için de yeşil kart işlemlerinin daha hızlı tamamlanması gerektiğini belirtiyor. Danimarka’nın 18 en büyük firma ve şirketinin temsil edildiği Küresel Yetenekler Konsorsiyumu (Consortium for Global  Talent ) iş çevrelerinin kuralların daha kolay anlaşılır hale getirilmesini istiyor. Konsorsiyum,Aksi takdirde yüksek vasıflı işgücünün Danimarka yerine başka yerleri tercih edeceklerini vurguluyor.