Öğretmenlere lokavt

Belediyeler Birliği KL, öğretmenlere lock-out uyarısı yaptı.

KL ile Öğretmenler Birliği Sendikası LC arasında, Uzlaştırma Enstitüsü’nde de bir uzlaşma sağlanamazsa, yapılan lock- out uyarısı sonucu 1 Nisan 2013’ten itibaren Folkeskole adlı Temel Eğitim Okulu öğretmenleri okullara giremeyecekler. Okullarda ders yapılamayacağı için de 1 Nisan’dan itibaren okullar kapanacak.

Uyarısı yapılan lock-out tüm belediyelerdeki okullarda çalışan toplam 52.000 eğitim personelini kapsıyor.

KL ile LC arasındaki toplu sözleşme görüşmelerindeki uzlaşmazlık öğretmenlerin çalışma saatleri konusunda. Öğretmenler Sendikası LC, bugün yürürlükte olan kuralların devam etmesini istiyor. Belediyeler Birliği KL ise, öğretmenelerin çalışma saatlerinde değişiklikler yapılarak modernleştirilmesi gerektiğini savunuyor. KL öğretmenlerin de, çalışma piyasasındaki diğer branşlarda olduğu göbi öğretmenlerin de haftalık çalışma saatlrinin 37 saat olmasını istiyor.

Toplu sözleşme görüşmelerin de Uzlaştırma Enstitüsü’nden de bir sonuç çıkmaması durumunda okullarda eğitim konusunda bir dizi sorunlar gündeme gelecek. Okul bitirme sınavları büyük bir olasılıkla ertelenecek. Okullarda yaz tatilinin ertelenmesi de gündeme gelebilecek.