13 Belediye vergi artırıyor, 11 Belediye indiriyor

Ekonomi ve İçişleri Bakanlığı ve Belediyeler Birliği tarafından masaya yatırılan belediyelerin vergi artışı toplantıları mutlu sonla bitti.

Varılan anlaşmanın ardından konuşan Ekonomi ve İçişleri Bakanı Margrethe Vestager,”Belediyeler Birliği’nin amacının vergileri olduğu gibi tutmak olduğunu biliyorum. Nitekim vardığımız anlaşmayla da hem hükümet hem de Belediyeler Birliği hemen hemen bu hedefe ulaştık.” şeklinde konuştu.

Belediyeler Birliği ve Ekonomi & İçişleri Bakanı’nın vardığı anlaşmaya göre, belediyeler 2013 yılında toplam 57 milyon kron daha fazla vergi toplayacak. Ekonomi ve İçişleri Bakanı Margrethe Vestager, görüşmeler öncesinde, belediyelere toplam 250 milyon kron vergi arttırabilmeleri sınırı koymuştu. Ayrıca vergisini indiren belediyelerin de devlet tarafından destekleneceğini belirtmişti. Hükümet ile Belediyeler Birliği görüşmeleri sonucunda 13 belediye yaklaşık 247 Milyon kron vergi artırırken, 11 Belediye de yaklaşık 191 milyon kron vergi indirimi yaptı.

Yapılan anlaşmayla ilgili memnuniyetini dile getiren Ekonomi ve İçişleri Bakanı Margrethe Vestager, “Vergi indirimlerinin belediyelerin gündemine girmesi kadar güzel bir şey düşünemiyorum. Son birkaç yıldır bunun eksikliğini hissediyorduk.” şeklinde konuştu. Vestager, “Eğer ilerde ihtiyacı olan belediyeler vergi artırımına gitmek zorunda kalırsa, imkânı olan belediyeler de vergi indirmelidir.” dedi. Belediyeler Birliği’ne başvuran belediyeler, görüşmeler öncesinde yaklaşık 600 milyon kron vergi artışı isteğinde bulunmuştu.

Belediyeler Birliği de yaptığı bir açıklamayla, varılan sonuçtan memnuniyetini dile getirdi. Belediyeler Birliği Başkanı Erik Nielsen, belediyelerin yaptığı vergi artışının toplam vergilerin yaklaşık yüzde 0,02’sini oluşturduğuna dikkat çekti ve rakamların beklenilenden daha iyi olduğunu söyledi. Zengin belediyelerden fakir belediyelere kaynak kaydırarak bölgeler arasında eşitlik sağlamayı öngören yasaya atıfta bulunan Erik Nielsen, eşitliğin sağlanabilmesi için belediyeler arasında para transferinin gerekli olduğunu belirtti.

Vergi artışında başı Albertslund Belediyesi yüzde 0,5 ile başı çekerken, vergi artışı yapan belediyeler arasında Halsnæs, Gribskov, Kerteminde, Sydjurs, Læsø, Mariagerfjord, Jammerbugt ve Hjørring belediyeleri dikkat çekiyor.

Birçok Türk kökenlinin de yaşadığı Furesø, Allerød ve Glostrup belediyeleri, vergi indirimi yapan belediyeler arasında.