Politiken gazetesinin haberine göre; ekranı kırılan iPhone sahipleri, Apple tarafından eksik bilgilendiriliyor.

Apple firması, iPhone sahiplerine ekranlarını yetkili servislerde değiştirmeleri için baskı uyguluyor. Apple, aksi  takdirde, telefonun garanti  kapsamının kaybolacağını öne sürüyor.

Farklı farklı Apple yetkili servislerine ulaşan Politiken gazetesinin aldığı yanıtlar hep aynı. Yetkili servislerin hepsi  de, ekranın, yetkili servis dışında değiştirilmesi durumunda,  Apple’in sunduğu 1 yıllık garanti kapsamının öleceğini savunuyor.

Yetkili servislerin bahsettiği; Apple’in kendisinin sunduğu 1 yıllık garanti kapsamı. Oysa, Avrupa Birliği yasalarına göre, satılan bir ürünün 2 yıl süreli garantisi var. Bu süre içinde üreticinin size ayıplı mal sattığının ortaya çıkması durumunda, ürününüzü değiştirebilir ya da paranızı geri alabilirsiniz. Apple yetkili servisleri bu detayı pas geçiyor ve ekranı kırılan iPhone sahiplerini yetkili servislerde ekranlarını değiştirmeye zorluyor. Yetkili servislerde ekran değiştirmek 2.500 krona kadar mâl olabiliyor. Oysa, diğer telefoncularda bu iş için istenilen ücret 400 krona kadar düşebiliyor.

Danimarka’da yaklaşık 750 bin iPhone var ve her beş iPhone sahibinden biri, ekranının çabuk kırıldığından şikâyetçi. Genellikle iPhone 4’lerde ve iPhone 4S’lerde ortaya çıkan bu arıza nedeniyle telefonculara yeni bir ekmek kapısı açılmış oldu.

Yapılan testlere göre, iPhone 4’lerin camı, iPhone 3GS’lere göre daha çabuk kırılıyor. Aynı yükseklikten düşen iki telefon modelinden, iPhone 4’ün camı kırılırken, iPhone 3GS’ye bir şey olmuyor. Bunun ortaya çıkması üzerine, Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple hakkında davalar açıldı. Apple firmasına yönelik dava açanlar, Apple’ın iPhone 4’ün tasarımının hatalı olduğunu kabul etmesini ve bu şekilde mağdur olan herkesin parasını geri almasını istiyor.
Konuyla ilgili Politiken gazetesine konuşan Tüketiciyi Koruma Ombudsmand’i da Apple’ı  eleştirdi. Ombudsmand, Apple’ın 1 yıllık garanti kapsamının Danimarka yasalarına uygun olup olmadığını incelediğini belirtti. Yetkili servislerin tüketiciyi aldattığının altını çizen Tüketiciyi Koruma Ombudsmand’i  Frank Øe, Apple’ın kendi garanti kapsamını göz ardı etmesiyle, yasalarla tanınan ‘şikayet hakkı’  arasında fark olduğunu, bu iki durumun birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini açıkladı. Ombudsmand, tüketicinin, yetkili olmayan bir serviste de telefonunun ekranını değiştirmesi sonucunda, ilerde çıkacak sorunlarda yetkili servisin tavrının ‘ticaret yasasına’ uygun olup olmadığının incelenmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Tüketiciyi Koruma Derneği de Apple’ın peşinde. Tüketiciyi Koruma Derneği’nde hukukçu Tina Dhanda’da, Apple ile ilgili kendilerine son zamanlarda birçok şikâyetin geldiğini belirtti. Tina Dhanda,  ”Görsel tasarımlarına büyük önem veren ve tüketiciyi mest eden Apple, aynı duyarlılığı, tüketici hakları söz konusu olunca göstermiyor” dedi. Hukukçu Tina Dhanda’ya göre, tüketiciler Apple’dan haklarının karşılığını alamıyor.
Politiken gazetesine konuşan Tina Dhanda, Apple’ın tüketicileri sadece Danimarka’da eksik bilgilendirmediğini, diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de Apple’la ilgili aynı türden sorunların görüldüğünü belirtti. Dhanda’ya göre Apple müşteri memnuniyetine önem vermiyor ve tüketici haklarını çiğniyor.

Apple’ın tüketiciyi yanılttığı, aslında Apple hakkında verilmiş olan bir cezayla da tescillenmişti. Apple firması geçtiğimiz yıl İtalya’da , garanti kapsamı konusunda tüketiciyi yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle cezalandırılmıştı. İtalyan Rekabet Kurulu, Apple firmasına 900 bin Avro (yaklaşık 6 buçuk milyon kron) ceza kestmişti.

Politiken gazetesine konuşan bir iPhone sahibi de, son 10 ayda 3 defa telefonunun ekranını değiştirmek için büyük paralar harcadığını söyledi. 23 yaşındaki iPhone sahibi Joachim Harder, telefonun pahalı olmasına rağmen gerektiği kadar dayanıklı olmadığından yakındı.

Yapılan bir kamuoyu araştırması, piyasadaki diğer akıllı telefon markalarının daha dayanıklı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, her 5 iPhone’nun birinde ekran camının kırıldığı görülürken, diğer akıllı telefon markalarında bu oran sadece onda bir.