Mali krizin ardından emlak piyasasında görülen büyük düşüşlerden sonra konut fiyatları yavaş yavaş gerçek değerlerini bulmaya başladı.

Danimarka genelinde dairelerde yılbaşından bu yana her geçen ay azar azar da olsa hissedilir derecede fiyatlar artıyor. Temmuz ayındaki satışlardan elde edilen bilgilere göre, daire fiyatları yılbaşından bu yana metrekare başına ortalama  400 kr. artış gösterdi.

Daire fiyatlarındaki artışla birlikte ev sahipleri de artık satışlarda daha az fiyat indirimi yapıyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar ciddi indirimler yapan ev sahipleri, piyasanın canlanmaya başlamasından sonra daire satışlarında büyük indirimlere yanaşmıyor. Tok satıcı rolüne bürünen ev sahipleri, konut sektöründe talebin artmakta olduğunun farkında.

Temmuz ayındaki verilere göre, konut sektöründe dairelere gösterilen taleple birlikte satış süresi de kısaldı. Danimarka’da en çok dairenin bulunduğu başkent Kopenhag’da, dairelerin satış süresi ortalama 4 buçuk aya indi. Bu süre mali krizin baş göstermesiyle birlikte son yıllarda görülen en düşük satış sürelerinden biri olarak gösteriliyor.

Müstakil evlerin fiyatlarında fark edilir derecede artış yada düşüş gözlenmiyor. Müstaki evlerin fiyatları, Kopenhag ve Kuzey Jylland’te artış gösterirken, Sjælland’deki satışlarda büyük düşüş görülüyor.

Fiyatların yüksek olmasının en büyük nedeni, geçen yıla göre bu yıl satılık daire sayısının daha az olması. Veriler karşılaştırıldığında geçen yıla oranla bu yıl yüzde 28 daha az sayıda daire satışta.