Danimarka’da gıda maddeleri fiyatları diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden çok daha yüksek.

Danimarka İstatistik Kurumu’nun 2011 yılı verilerine göre, Danimarka’da gıda maddeleri ve meşrubat fiyatları, AB ortalamasından %43 daha fazla. İstatistikler, tüketim mallarının fiyatlarının genelde AB ortalamasından %44 daha pahalı olduğunu ortaya koydu.

Özellikle Danimarka’da Noel masraflarının diğer AB ülkelerinden çok daha yüksek olması dikkati çeken diğer bir nokta.

2011 yılı rakamlarına göre, her alandaki fiyatlar incelendiğinde hayatın AB ortalamasından %37 daha pahalı olduğu Danimarka’yı İsveç, Finlandiya ve Almanya izliyor. Bu üç AB ülkesinde genel fiyat düzeyi AB ortalamasından %25 kadar daha yüksek.

Tüm Avrupa genelinde ise, gıda maddelerinin Danimarka’dan daha pahalı olduğu iki ülke var: Gıda fiyatları açısından Norveç’te gıda maddeleri fiyatları AB ortalamasından %83, İsviçre’de ise Danimarka’da olduğu gibi %43 daha yüksek.

Kısacası, Danimarka AB ülkeleri içinde hem gıda maddeleri fiyatları hem tüketim malları fiyatları hem de genel fiyat düzeyi bakımından hayatın en pahalı olduğu ülke.

Avrupa genelinde ise genel tüketim fiyatları açısından hayatın en pahalı olduğu ülkeler sıralamasında, İsviçre AB ortalamasından %60, Norveç de %56 oranla 1 ve 2. sırada yer alıyorlar. Yani bu iki ülkede hayat Danimarka’dan daha pahalı. Danimarka’da hayat diğer AB ülkelerinden çok daha pahalı olmasına rağmen, halk kendini alış-verişten geri tutmuyor. Yüksek fiyatlara rağmen Danimarka’da tüketim, AB ortalamasından %13 kadar daha fazla. Almanya ise %20 oranla tüketimin en fazla olduğu AB ülkesi.

AB ülkeleri içinde hayatın en ucuz olduğu ülke ise Bulgaristan. Bulgaristan’da ortalama genel fiyat düzeyi AB ortalamasının %55 altında.