Danimarka’da ücret düşüşlerine doğru gidiş

Bir çok Danimarkalı, işlerini koruyabilmek için ücretlerde azalışları göze almak durumuyla karşı karşıya.

Çalışma piyasası araştırmacısı bir uzman ile bir sendika, son olarak SAS havayolları personelinin ücretlerde indirimi kabul etmek zorunda bırakılmalarını bu şekilde değerlendirdi.

SAS, Jysk ve Inspiration şirket ve firma çalışanları,işyerlerinin iflas ederek kapanmaması ve işlerini koruyabilmek uğruna ücretlerinde düşüşleri kabul etmek zorunda kaldı. Information gazetesinin bir haberine göre bu eğilim gelecekte de devam edecek ve birçok çalışan, ya ücretlerinde düşüşü kabul etmek ya da işyerlerinin iflas etmeleriyle işlerini kaybetmek ikilemi arasında kalacak. Bu değerlendirme, FTF Sendikası Başkanı Bente Sorgenfrey ve Aalborg Üniversitesi çalışma piyasası konularında araştırmacı Flemming Ibsen’den geliyor.

Bente Sorgenfrey, ‘korkumuz gelecekte bu durumla daha sık karşılaşacak olmamız. İşçi hareketi olarak bu eğilime karşı mücadele vereceğiz. Ancak, işyerinin iflas ederek kapanması ve çalışanların işlerini kaybetmesi gündeme geldiğinde, ücretlerde düşüşü kabule etmek bazen zorunlu bir ehveni şer (kötünün iyisi) olabilir.’ dedi. Bente Sorgenfrey, Sendika Başkanı olarak, üyelerinin SAS’ın ücretlerin düşürülmesiyle sonuçlanan görüşmelerine katılmıştı.

Aalborg Üniversitesi araştırmacısı Flemming Ibsen de, Başbakan Helle Thorning Schmidt, her ne kadar SAS’taki ücret düşüşleri çalışma piyasasının diğer alanları için geçerli olmadığı şeklinde bir açıklama yaptıysa da, SAS’ta olduğu gibi, gelecekte sendikaların ücret düşüşleri ya da ücret artışlarının daha sınırlı tutulması konusundaki görüşmelere katılmalarının daha sık gündeme gelebileceğinin altını çizdi. Flemming Ibsen, Danimarkalı’ların da artık bu durumu benimsemeye başladıklarını ve eskisine kıyasla daha esnek bir tavır içine girdiklerini belirtti. Flemming Ibsen, bundan önce, çalışanların tavrının, ‘işyeri kapanırsa kapanır, ama ücretin düşürülmesini kabul etmeyiz’ şeklindeydi, diyor.

Ücret düşüşlerinin, daha çok, dış ülkelerle rekabet içinde olan sanayi işyerlerinde söz konusu olabileceği belirtiliyor. Flemming Ibsen, ayrıca, ücret düşüşlerinin en çok düşük ücretli işlerde çalışan vasıfsız işçilerin ücretlerinde görüleceği ön tahmini yaptı.

Danimarka Radyosu DR için bir kamuoyu araştırması yapan Epinion, araştırmaya katılanların %41’i, işyerlerini ve işlerini koruyabilmek için ücret düşüşünü kabul etmeye hazır olduklarını belirtti.