Danimarka’da hükümet vergi oranında indirime gittiği yağ ve şeker vergisinin açığını kapatmak için, bir vergi mükellefinden en fazla alınalabilecek olan yüzde 51,5 vergi sınırını çok az bir artışla yüzde 51,7’ye çekti.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Ekonomi Bakanı Margrethe Vestager, vergi oranının yükseltilmesinin çok düşük olduğunu ve konunun büyütülmemesi gerektiğini söyledi. Vestager, 2013 bütçe görüşmelerinde kararlaştırılan şeker ve yağ vergisinde yapılan indirimi kapatmak için bu tür bir vergi artışına gidildiği sözlerine ekledi.

Danimarka kurallarına göre, bir vergi mükellefi toplamda yüzde 51,5’dan fazla vergi ödeyemez. Şimdi bu kuralı yüzde 51,7’ye çıkartan hükümet, yaklaşık 460 bin yüksek gelirli Danimarkalı’dan daha fazla vergi alacak.

Hükümeti dışardan destekleyen ve parlementoda çoğunluğu sağlamasında etkili olan Enhedslisten, yapılan vergi artışından dolayı memniyetini dile getirdi. Enhedslisten adına konuşan Frank Aaen, milyonerler vergisi olarak adlandırdığı ve yüksek gelirli Danimarkalıları ilgilendiren sınırın yükseltilmesinden dolayı memnun olduklarını söyledi.