İcraya düşen gayrimenkul sayısı azalıyor

Ev sahiplerinin tut sat kredilerini ödeyememesi üzerine icraya düşen konutların sayısı gittikçe azalıyor.

Danimarka İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, temmuz ayında haziran ayına oranla daha az gayrimenkul icralık oldu. Danimarka İstatistik Kurumu’nun rakamlarına göre, haziran ayında 451 konut icraya düşerken, bu rakam temmuz ayında 443’e düştü.

Rakamları değerlendiren kredi kuruluşu uzmanlarına göre icralık olan konutların sayısının düşüş göstermesi, Danimarka ekonomisi adına ümit verici olmasına rağmen, erkenden sevinmemek gerekiyor. Mali krizden önce alınan konut kredilerinde faizlerin düşük olması nedeniyle, işsiz olan ev sahipleri bile aldıkları krediyi şimdilik zorlanarak bile olsa ödeyebiliyor. İcraya düşen evlerin sayısını belirleyen etkenlerden birisi işsizlik olarak gösteriliyor. İşsizlik artması durumunda, kredisini ödeyemeyen ve icralık olan ev sahiplerinin sayısı da artıyor.

İcralık gayrimenkullerin sayısının düşmesine bir diğer neden olarak, konut piyasasında yaşanan canlanma gösteriliyor. Gayrimenkul piyasasında yaşanan canlanmayla birlikte, ev sahibi ekonomik darboğaza düşse bile, evini icraya düşmeden kendisi satabiliyor.

Konuyla ilgili görüş belirten uzmanlara göre, ekonomik krize rağmen icraya düşen evlerin sayısı beklentilerin altında. Hala ekonomik kriz hissedilmesine rağmen, icralık olan gayrimenkul sayısı diğer yıllara oranla düşük. 1979 yılından bu yana yapılan istatistiki verilere göre, en çok icralık ev 1990 yılında oldu. 1990 yılında ortalama ayda bin 695 konut icralık oluyordu. İcraya düşen konutlarda en düşük rakam ise 2006 yılında görüldü. 2006 yılında ortalama ayda 103 ev icraya düşüyordu.

Son birkaç yıldır, her ay yaklaşık 400 ile 500 arasında gayrimenkul icralık oluyor. Uzmanlara göre şimdi seyreden tablo yakın geleceğin de aynası. Ekonominin beklenenden daha yavaş düzelmesi, işsizlik oranındaki ve Güney Avrupa ülkelerindeki belirsizlik nedeniyle, gelecek birkaç yıl daha, icraya düşen evlerin sayısının, şu anki rakamlarda seyretmesi bekleniyor.