İnternetten yapılan alışverişler küçük esnafı yok ediyor

İnternetten yapılan ticaret giderek yaygınlaşıyor. Kısaca  E-ticaret diye kısaca internetten alışverişler küçük esnafa dükkan kapattırıyor.

Bugün küçük esnafın, dükkan olarak kullandığı alan tüm Danimarka’da toplam 11 milyon metrekare. Tüketicinin internetten alışveriş yapma tercihinden dolayı  dükkan olarak kullanılan alan, 12-13 yıl sonra 3’te bir, yani 3 milyon 700 bin metrekare azalacak. Başka bir deyişle, yeterince ciro yapamayan çok sayıda dükkan kapanacak.

Merkez Planlama Enstitüsü’nün (Institut for Center-Planlægning), analizlerine göre, e-ticaretinden en çok zarar gören esnaf, küçük çaptaki giyim eşyası, kitap, mutfak eşyası gibi özel mallar satan dükkanlar ve marketler.

Enstitü Direktörü Per Nyborg, ’Maalesef, bir çok dükkan sahibi e-ticaretindeki  internetten alışverlerin ticari yaşamı alt üst ettiğini göremedi. İnternettten alışverişler giderek hızlanıyor ve bu eğilim daha da yaygınlaşıyor. Girişimcilerin bu gelişmeye gözünü kapalı tutması sorunu daha da büyütecektir.’ dedi.

Alış-veriş merkezleri internet ticaretine karşı güçlü

Perakende satışları konusunda uzman Bruno Christensen de, aynı görüşte. Bruno Christensen, internet ticaretinin yaygınlaşmakta olmasında dolayı  hali hazırda bir çok taşra kasabasında da dükkanların kapandığını ve boş durduğunu belirtti. Gerek Direktör Per Nyborg gerekse Bruno Christensen, büyük alış-veriş merkezlerindeki esnafın, internet ticaretine rağmen ayakta kalabilme şanslarının olduğunu, çünkü bu alışveriş merkezlerinde esnafın bir birlik içinde hareket ettiklerini  ve müşteriyi çekebildiklerini kaydediyorlar. Tek başına çaba gösteren dükkanların ayakta durabilme şanslarının ise büyük olmadığını vurguluyorlar.