Hükümet, işsizlik parası alma hakkını kaybeden ya da kaybetmek üzere olanlar için ikinci acil bir yardım paketi hazırladı.

Birinci acil yardım paketi (akutpakke) işsizlik parası hakkını kaybedenlerin ve kaybetmek üzere olanların, vasıflarını arttıracak bir eğitime gönderilmelerini, ikinci acil yardım paketi ise işsizlik parası hakkını kaybedenlerin acil olarak kamu ve özel sektörde bir işe yerleştirilmelerini öngörüyor.

Başbakan Helle Thorning Schmidt’in hazırladığı ikinci acil yardım paketine göre, işsizlik sigortası süresinin dört yıldan iki yıla indirilmiş olması sonucu yılbaşından sonra işsizlik parası hakkını kaybedecek olan 12.500 kişi öncelikli olarak bir kamu işyerinde yada özel sektörde bir işe yerleştirilecek.

İşsizlik parası hakkını kaybetmekte olan işsizi işe alan işverene 25.000 kr.

Buna karşılık işsizlik parası hakkını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan işsizleri işe alan işyerleri, kişi başına 25.000 kron devlet desteğiyle ödüllendirilecek. Yani ücretin bir kısmını devlet ödeyecek.

İkinci acil yardım paketi, hükümet ile kamu ve özel sektör işverenler örgütleriyle varılan bir anlaşma sonucu gerçekleşti. Başbakan Helle Thorning Schmidt, acil yardım paketine olumlu yaklaşan işveren örgütlerine karşı duyduğu hayranlığı dile getirerek toplumsal sorumluluk göstermelerini övdü.

İkinci acil yardım paketi, gelecek yıl bütçesinin kabul edilmesiyle birlikte Kasım ayı içinde yürürlüğe girecek ve uygulama 1 Temmuz 2013 tarihine kadar sürecek.
Hükümet, son girişimleriyle işsizlik sigortası konusundaki sorunlara çözüm bulduğuna inanıyor. Ancak İstihdam Bakanı Mette Frederiksen, yılbaşından sonra da, işsizlik parası hakkını kaybedenler için yeni kurtarma girişimleri yapılacağı şeklindeki söylentileri reddetti.

İşsizlik Sigortası sisteminde herhangi bir garanti yok

Politiken Gazetesi’nin kendisiyle yaptığı bir röportajda eleştirel sorulara açık yanıtlar veren Bakan Mette Frederiksen, ” İşsizlik Sigortası sisteminde herhangi bir garanti yok. İşsizlik Sigortası Reformu’ndan önce de  bir garanti yoktu. İşsizlik parası alma hakkı süresi iki yıldır. Bu süre dolunca işsizlik parası alma hakkı sona erer.” dedi.

Mette Frederiksen, bundan önceki hükümetin dışardan da verilen destekle meclisten geçirmiş olduğu bir İşsizlik Sigortası Yasası olduğunu, Sosyaldemokratlar’ın karşı çıktığı bu yasanın dört yıl olan işsizlik sigortası süresini iki yıla indirdiğini hatırlattı. Mette Frederiksen, bir çok işsizin bunun sonucunda mağdur duruma düştüğünü, bu reformu gerçekleştiren bundan önceki hükümetin büyük ortağı Venstre’den, mağdur duruma düşürdüğü bu işsizlere yardım için herhangi bir girişim gelmediğini belirtti. Mette Frederiksen “Bugünkü hükümet ise, önce işsizlik sigortasını bir kereye mahsus olmak üzere 6 ay uzattı. Şimdi de acil yardım paketleri hazırladı.” Şeklinde konuştu.

İşsizlik parası hakkını sınırlayan yasayı biz çıkartmadık
Politiken’in bir sorusu üzerine, Meclis’te gereken 90 sayısını bulamadıkları için İşsizlik Sigortası Reformu’nun kabul edilmesini engelleyemediklerini vurgulayan İstihdam Bakanı Mette Frederiksen; “Danimarka halkı buna rağmen bilinçli bir şekilde, İşsizlik Sigortası hakkına sınırlamalar getiren bu partilere oy verdi. Bizim bu durumda yapabileceğimiz tek şey, Meclis’teki sandalye sayısını göz önünde tutarak en uygun çıkış yolları bulmaktır. Bizim yaptığımız da budur.”  dedi.