Kopenhag Belediyesi iş verdiği firmaları daha sıkı denetleyecek

Yıllda 6 milyar 200 milyon kron dış kaynak kullanan Kopenhag Belediyesi, hizmet satın aldığı tedarikçileri hakkında, medyada çıkan olumsuz haberler üzerine harekete geçti.

Özellikle Kopenhag Belediyesi’ne temizlik alanında hizmet satan firmalarda görülen usulsüzlükler üzerine, Kopenhag Belediyesi iş verdiği temizlik firmalarını mercek altına aldı.

Belediyenin temizlik işlerinde çalışan ve dış kaynak kullandığı firmalar tarafından istihdam edilen personelin çalışma saatleri, toplu iş sözleşmelerince belirlenenden çok daha fazla. İlköğretim okullarında da temizlik yapan personelin, yaptığı iş karşılığında aldığı saat ücreti de piyasa şartlarından daha düşük.

Kopenhag Belediyesi’ne hizmet satan tedarikçi firmaların, belediyenin işlerinde istihdam ettiği personelin maaşlarında usulsüzlük yaptığı da ortaya çıktı. Tedarikçi firmalarda çalışan personelin, çalıştığı saat sayısı yerine daha eksik saat üzerinden maaşını aldığı anlaşıldı. Tedarikçi firmaların, ayrıca, çalıştırdıkları işçilere kısıtlı çalışma olanakları sunduğu belirlendi.

Kopenhag Belediye Başkanı Frank Jensen, Kopenhag Belediyesi’nin dış kaynak kullanarak hizmet satın aldığı firmaların sözleşme koşullarını yerine getirmemesi ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Sözleşme koşullarına uymayan firmalara yönelik yaptırımlar planladıklarını açıklayan Frank Jensen, belediyeye mal ve hizmet satan firmalar hakkında inceleme başlattığını söyledi.