Kopenhag’ın Kastrup Hava Limanı’nda alış-veriş yapmak çok pahalı.

Hava alanının yolcu salonundaki büfeler ve dükkanlar, aşırı derecede yüksek fiyatlarla yolcuları adeta soyuyor. Dışarıda 3-5 kr. bile olmayan küçük bir sade şişe suyunun fiyatı, hava alanı büfelerinde 30 krona kadar çıkabiliyor. Aynı durum, şişe suyu ve yiyecek maddeleri söz konusu olduğunda diğer hava alanlarında da yaşanıyor.

Kopenhag Hava Alanı’nda su, meşrubat ve gıda maddelerinin yanısıra parfüm ve alkollü içkiler gibi gümrüksüz mal fiyatları da oldukça yüksek.

24timer adlı ücretsiz gazetenin, Kastrup Hava Alanı yolcu salonundaki 20 dükkan ve büfede alış-veriş yaparak fiyat karşılaştırmaları yaptı. Ortaya çıkan sonuç; aynı malın fiyatı dükkandan dükana, büfeden büfeye değişebiliyor. Örneğin şise suyunun fiyatı 20 ile 30 kr. arasında farklı fiyatlarda satılıyor.

Uyanık bir yolcuysanız, Tiger adlı, ucuz ıvır zıvır eşyalara satan mağazadan iki şişe suyu 10 kr. vererek alabiliyorsunuz. Bu konuda en uyanık yolcular Danimarkalılar. Tiger adlı bu mağazada sadece su değil meşrubatlar ve çikolata ürünleri de diğer dükkanlardan daha ucuz.

Hava alanında fiyatların aşırı yüksek olmasında, hava alanındaki dükkan kira fiyatlarının çok yüksek olması büyük rol oynuyor.