uygar-eti_chassis-brakes.jpg

Dünyanın 4 kıtasında 14 fabrikasıyla fren sistemi üzerine faaliyet gösteren ve Bursa’da 22 bin metrekare alan üzerinde kurulu tesiste 140 çalışanı bulunan Chassis Brakes, Volkswagen’in 2016 yılında yollarda olacak Crafter model aracının ön ve arka fren grubunu yapacak. Ürünün geliştirmesine başladıklarını söyleyen Chasis Brakes Türkiye Genel Müdürü Uygar Eti, 2 yıl içinde bu projenin hayata geçeceğini kaydetti.

Bursa’da 22 bin metrekare alan üzerinde 140 kişilik ekip ile faaliyetini sürdüren Chassis Brakes firmasının Türkiye Genel Müdürü Uygar Eti, firmanın çalışmaları ve gelecek hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu yıl sonuna kadar Bursa’daki fabrikada 1 milyon 400 bin fren ürettiklerini belirten Eti, bunun 168 bininin ihraç edildiğini söyledi. Gelecek yıl için hedeflerini yükselttiklerini de dile getiren Eti, 1 milyon 800 bin fren üretimi planladıklarını kaydetti.

Bursa’da 15 kişilik Ar-Ge ekibinin bulunduğunu ve önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Eti, 2016 yılında Volkswagen’ın çıkaracağı Crafter modelinin ön ve arka fren grubunun fabrikalarında geliştirileceğini belirtti.

Gelecek iki yıl içinde bu projeyi bitireceklerini söyleyen Eti, “Bu süre içinde bu ürünün Ar-Ge’sinin yapılması, prototiplerinin üretilmesi sonrası araca takılması ile son halini vereceğiz. Ardından merkezlerde test edilecek. Ürünün geliştirilmesi burada yapılacak. Volkswagen’in yeni modelinin nerede üretileceğine karar verilmedi. Hükümetin Türkiye’de yatırım yapması için görüşmeler var. Bakanlık nezdinde yürütülüyor. Volkswagen de bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyor. Nihai karar verilmedi. Eğer Volkswagen Türkiye’de üretmeye karar verirse biz üreteceğiz” dedi.

SIFIR HATA İLE ÜRETİM

Türkiye fabrikası olarak fark yarattıklarını söyleyen Eti, şirket bünyesindeki 14 fabrika içinde Türkiye’nin performans kriterinin iyi konumda olduğunu vurguladı. Şirketin Türkiye’de geçen yılın haziran ayında faaliyete başladığını hatırlatan Eti, “Bu yıl da aksilik olmazsa sıfır hata olmasını bekliyoruz. Sıfır hatayı kurumsal kültürün bir parçası haline getirmek arzumuz. Yönetsel yaklaşımımız bunun sürdürülebilirliği ile ilgili karar alıyoruz. Bunu buradaki çalışanlarımız ile gerçekleştiriyoruz. Bu çok önemli. Bu başarı hikayesini arkadaşlarımıza anlatıyoruz. Türk insanının yaptığı başarıyı anlatıyoruz” diye konuştu.

Serhat TEZCAN/BURSA, (DHA) –